Ny grøn oase indvies i næste uge: Gratis Paradis-is og kaffe til Lommeparkens åbning

En helt ny grøn park med byskov og legeplads åbnes officielt i næste uge.
Det sker fredag d. 31. maj kl. 15.30, hvor Aalborg Kommune officielt indvier den nye grønne oase midt i Aalborg.
Rådmand Hans Henrik Henriksen holder åbningstale og er desuden vært for gratis is fra Paradis samt kaffe.
Derudover kan de fremmødte være med til få indflydelse på, hvad parken i fremtiden skal hedde. Aalborg Kommune skriver nemlig i invitationen, at Lommeparken hidtil blot har været en arbejdstitel, men at man nu ønsker et fremtidigt nyt navn.
Til indvielsen uddeles der stemmesedler, hvor man kan stemme på flere udvalgte navne.
Rivende udvikling ved Budolfi Plads
Det er i området omkring Budolfi Kirke, hvor er der lige nu gang i en rivende byudvikling med Budolfi Plads.
Boliger, dagligvareforretning og grønne områder skal forbinde og understøtte det omkringliggende byliv i midtbyen. Planen er også, at der gerne skal ligge caféer og kaffebar, så der virkelig kommer til at summe af liv.
Et af de kommende grønne områder er Lommeparken, som aalborgenserne snart kan glæde sig til at benytte.
Grønt område midt i centrum
På den tidligere parkeringsplads ved Algade, øst for Budolfi Kirke, står Lommeparken snart klar.
Lommeparken bliver anlagt for at sikre at Budolfi Plads bliver et af de nye attraktive områder i Aalborgs midtby. Flere borgere har efterlyst grønne områder og en legeplads til leg.
Lommeparken bliver et idéelt sted at opholde sig, hvis man bor i byen og ikke har haveadgang fra sin bolig. Børn kan lege, og voksne kan samles om en kold drink, frokost eller en is, når vejret tillader det.