Tilmeld dig MigogAalborg Nyt

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få weekendguiden samt alle ugens populære nyheder direkte i din indboks.

Ved tilmelding til MigogAalborg Nyt accepterer du vores samtidig vores vilkår og betingelser for nyhedbrevet.

Padel, cykling og masser af finaler: Det her kan du opleve til DM-ugen i dag

Af Nana Sofia Hansen
Foto: Stine Kjølby Christensen
Foto: Stine Kjølby Christensen

I dag er sidste dag af DM-ugen 2022. Den gode nyhed er, at Aalborg også er værtsby næste år.

Hele 26 sportsgrene kan du opleve i dag.

Dagens vildeste bliver måske DM i landevejscykling (linjeløb), når nogle af Danmarks allerbedste ryttere skal dyste om den eftertragtede rød-hvide trøje.

Trøjen er ekstra særlig i år, fordi vinderen kan køre i den under Tour de France – verdens største cykelløb – som starter på dansk jord om bare seks dage.

Her giver vi dig dagens overblik:

Honnørkajen

  • Sejlsport kl. 08.00-14.00, Honnørkajen
  • Funktionel Fitness kl. 09.00-15.35, Honnørkajen
  • Ro-sport (inrigger) kl. 09.00-12.00, Honnørkajen
  • Finale i Padel (Herre Elite) kl. 13.00, Honnørkajen
  • Styrkeløft kl. 09.00-16.00, Honnørkajen
  • Atletik (trespring) kl. 15.00-15.15, Honnørkajen
  • Svømning (åbent vand) kl. 14.00-16.00, Honnørkajen
  • Break-dance kl. 16.00-17.30, Honnørkajen

 Andre steder i midtbyen

  • Billard (9-ball pool) kl. 10.00-11.30, Aalborg Billardklub ved Limfjordsbroen
  • Dans (standard og 10-dans) kl. 10.00-16.00, Nordkraft
  • Atletik (flere discipliner) kl. 12.00-18.00, Skovdalen Atletikstadion
  • Cykling (linjeløb) kl. 10.00-18.00, med start fra Aalborg Kongres- og Kulturcenter

Vestbyen

  • Tennis kl. 10.00-16.00, Aalborg Tennisklub
  • Idrætsgymnastik kl. 11.00-16.00, Stadionhallerne

Nørresundby

  • Minigolf kl. 08.00-15.00, Nørresundby Idrætscenter
  • Bowling kl. 09.00-16.00, Løvvang Bowlingcenter
  • Svømning kl. 09.30-19.10, Nørresundby Idrætscenter
  • Squash kl. 10.00-14.00, Nørresundby Idrætscenter

Gigantium

  • Billard (5-kegler) kl. 10.00-16.30, Gigantium
  • Billard (9-ball pool) kl. 10.00-16.30, Gigantium
  • El-hockey kl. 10.30-15.00, Gigamtium
  • Dart (duoble) kl. 11.00-17.00, Gigantium
  • Kørestolsrugby kl. 11.00-18.00, Gigantium
  • Trampolin kl. 13.30-16.30, Gigantium

Discipliner uden for Aalborg

  • Padel, en blanding af tennis og squash, kl. 10.00-15.30, hos Padel Padel
  • SUP, stand-up paddle board (teknisk race) kl. 10.30-17.30, på stranden i Løkken
  • Mountainbike (short track XCC) kl. 13.30-15.00, Rold Skov

Cykling (linjeløb) fra midtbyen og ud af byen

Linjeløbet starter ved Aalborg Kongres- og Kulturcenter – i tre forskellige discipliner:

  • Herre Junior (127 km + 8 km master), rytterpræsentation kl. 07.30, neutral start fra AKKC kl. 08.15, officiel start i Drastrup kl. 08.35, præmieceremoni kl. 12.15
  • Kvinder Junior og Kvinder Elite (127,2 km + 8 km master), rytterpræsentation kl. 09.15, neutral start fra AKKC kl. 10.00, officiel start i Drastrup kl. 10.20, præmieceremoni kl. 14.00
  • Herre Elite (211 km + 8 km master), rytterpræsentation kl. 11.30, neutral start fra AKKC – master til Drastrup, officiel start i Drastrup kl. 12.35, præmieceremoni kl. 17.45

Selve ruten, med officiel start i Drastrup, fører sydpå til Frejlev, Svenstrup, Øster Hornum, Guldbæk, Støvring – og videre vestpå til Vokslev, Bislev, Nibe, Klitgård og Nørholm – inden rytterne vender retur til Aalborg og målstregen ved Aalborg Kongres- og Kulturcenter.

Herre Elite har en noget længere distance, så her fører ruten videre til Veggerby, Vegger, Ejdrup, Skørbæk og Halkær – inden ruten vender retur til målstregen i Aalborg.

Padel-finale på Honnørkajen

Én af de mange finaler, du kan opleve på Honnørkajen i dag, er Padel kl. 13.00 – en blanding af tennis og squash.

Det er Herre Elite, du kan opleve, altså nogle af de allerdygtigste, som har taget denne mexikanske sport til sig.

Lad os se, om Padel-finalisterne kan holde bolden rimelig lige, når de smasher, så gummibolden ikke plasker i Limfjorden alt for mange gange.

Seneste nyt