Tilmeld dig MigogAalborg Nyt

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få weekendguiden samt alle ugens populære nyheder direkte i din indboks.

Ved tilmelding til MigogAalborg Nyt accepterer du vores samtidig vores vilkår og betingelser for nyhedbrevet.

DM-ugen peaker: Oplev 40 forskellige sportsgrene i dag

Af Nana Sofia Hansen
Foto: presse-fotos.dk
Foto: presse-fotos.dk

Så blev det lørdag, og DM-ugen peaker i dag, for du kan opleve danmarksmesterskaber i 40 forskellige sportsgrene rundt om i byen.

Blandt andet kan du opleve det helt store trækplaster, når finalerne i High Dive afvikles i eftermiddag. Her kan du se, hvordan de dygtige atleter dyster om at være Danmarks bedste til at … springe pænt ud fra Limfjordsbroen.

Dagens program kræver et overblik, så det får du lige her, inddelt efter, hvor i byen de sker:

Lige ved Limfjordsbroen

  • High Dive, udspring, finalerne, kl. 14.30-15.10, havnefronten ved Limfjordsbroen

Honnørkajen

  • Sejlsport kl. 09.00-18.00, Honnørkajen
  • Funktionel Fitness (Cross-Fit) kl. 09.00-21.00, Honnørkajen
  • Padel, en blanding af tennis og squash, kl. 10.00-12.00, Honnørkajen
  • Styrkeløft kl. 10.00-16.00, Honnørkajen
  • Ju-Jitsu, kl. 14.00-15.00, Honnørkajen
  • Brydning kl. 17.30-18.30, Honnørkajen
DM-ugen peaker: Oplev 40 forskellige sportsgrene i dag
Funktionel Fitness (Cross-Fit) er et trækplaster hos publikum ved DM-ugen i Aalborg 2022. Foto: presse-fotos.dk

Nordkraft

  • Dans (Showdance, Disco, Rock, Latin, Hiphop) kl. 11.00-20.30, Nordkraft
  • Dart (single) kl. 18.00-21.45, Nordkraft

Vestbyen

  • Hockey 5-mandshold kl. 09.00-16.00, Aalborg Freja
  • Vægtløftning kl. 09.00-16.00, Aalborg Sportshøjskole
  • Rugby kl. 10.00-18.30, Aalborg Rugbyklub
  • Tennis kl. 11.00-18.00, Aalborg Tennisklub
  • Klatring (bouldering) kl. 12.30-17.00 og kl. 19.00-22.00, Aalborg Sportshøjskole
  • Idrætsgymnastik kl. 14.45-17.30, Stadionhallerne

Gigantium

  • Teakwondo (kamp og teknik) kl. 09.00-19.30, Gigantium
  • Brydning kl. 09.30-15.30, Gigantium
  • Billard (5-kegler) kl. 09.30-17.30, Gigantium
  • Dart (single) kl. 10.00-17.00, Gigantium
  • Ju-Jitsu kl. 10.00-18.00, Gigantium
  • Judo kl. 10.0018.00, Gigantium

Nørresundby

  • Svømning (bane) kl. 09.30-20.10, Nørresundby Idrætscenter
  • Squash kl. 10.00-19.00, Nørresundby Idrætscenter
  • Minigolf kl. 11.00-17.00, Nørresundby Idrætscenter
  • Bowling kl. 11.00-18.00, Løvvang Bowlingcenter
  • Rally kl. 11.00-18.30, Flyvestationen

Discipliner andre steder i Aalborg

  • Billard (9-ball pool) kl. 10.00-22.00, Aalborg Billardklub ved Limfjordsbroen
  • Billard (9-ball pool) kl. 10.00-16.00, Dan’s Pool Hall
  • Krolf kl. 09.00-16.30 i Østre Anlæg

Discipliner uden for Aalborg

  • Padel, en blanding af tennis og squash, kl. 10.00-17.00, hos PadelPadel
  • Mountainbike (olympisk distance XCO) kl. 02.00-17.00, Rold Skov

Honnørkajen er centrum for DM-ugen, og det kan du læse meget mere om her.

Hvis du ikke fik læst interviewet med direktør i Danmarks Idrætsforbund, Morten Mølholm, kan du læse det lige her, om visionen bag DM-ugen, og med interview med cykelrytter Michael Mørkøv og svømmer Helena Rosendahl Bach.

God DM-dag i dag, hvad enten du iler hen til dine favorit-discipliner, eller du vælger at gå på opdagelse i helt nye sportsgrene.