AALBORG AWARDS: Her er alle vinderne

Skrevet af: Michael Qureshi
Nicolaj Lange & Mads Hyllested (th) fra Applaus på scenen til AALBORG AWARDS
Nicolaj Lange & Mads Hyllested (th) fra Applaus på scenen til AALBORG AWARDS

Det var en aften af de helt store i en fyldt Europa Hallen i Aalborg Kongres & Kultur Center lørdag aften.

For første gang nogensinde blev et award-show afholdt i Aalborg med fokus på restauranter, caféer, shopping, arbejdsplads og erhvervslivet samlet under en paraply.

AALBORG AWARDS er navnet arrangeret af MigogAalborg. En masse spændte nominerede samt andre gæster mødte op på den røde løber til en blændende aften, der kulminerede, da Burhan G gik på scenen og sang nogle af sine kendte hits.

Der var også lækre limousiner, der hentede flere af gæsterne – sponsoreret af Limousine Nordjylland

Lækre Limousiner fra Limousine Nordjylland

Hvis du er nysgerrig efter, hvem der nu kan bryste sig af at være byens bedste i forskellige kategorier i 2018, så læs bare videre.

Sådan fandt vi frem til vinderne:

I første omgang stemte over 10.000 af MigogAalborgs læsere de fem slutnominerede til selve award-showet. Dernæst stemte over 14.000 læsere i en ny runde på deres favorit ud af de fem finalister.

Læsernes stemme talte for en stemme i juryen. Derefter havde følgede jurymedlemmer en stemme

Peter Christian Jensen, Direktør Ruths Hotel
Mads Schytte, Gastromand
Anders Damm Christensen, Gastromand
Lars Helmuth (inhabil i kategorier med Helmuth grundet tidligere ejerforhold – solgte stedet videre i december)
Michael Qureshi, chefredaktør MigogAalborg

Bedste Burger – præsenteret af Just Eat

Vinder: The Burger Shack

Øvrige nominerede:

Caféen

Grillen Burgerbar

WeDoBurgers

Wildebeest Gastropub

Årets vinbar/gastropub – Præsenteret af Ruths Hotel

Vinder: D’Wine

Øvrige nominerede:

Douro Winebar

El Mariachi

Napa

Wildebeest

Bedste Take Away – Præsenteret af Just Eat

Vinder: Karma Sushi

Øvrige nominerede:

Eatlow

Fandanko

Grillen Burgerbar

We Feat

Årets Cafe – Præsenteret af MigogAalborg

Vinder: Penny Lane

Øvrige nominerede:

Café Vi2

Cafeministeriet

Peace

Vesterå

Bedste natklub – Præsenteret af Vi Elsker 90’erne

Vinder: LaLa

Øvrige nominerede:

Helmuth

Pigen & Trompeten

Vesterå

Zwei Grosse

Bedste brunch/morgenmad – Præsenteret af MigogAalborg

Vinder: Cafeministeriet

Øvrige nominerede:

Café Peace

Café Ulla T

Helmuth

Restaurant MEAT

Bedste pizza – Præsenteret af Just Eat

Vinder: Azzurra

Øvrige nominerede:

Fellini

La Bottega

San Giovanni

Sticchis

Årets Restaurant – Præsenteret af Gastromand

Vinder: Applaus

Øvrige nominerede:

Karma Sushi

La Locanda

Mortens Kro

Tabu

Bedste butik – Præsenteret af MigogAalborg

Vinder: Kalejdoskop

Øvrige nominerede:

Fandango

Loft by Loftet

Sinnerup

Tiger of Sweden

Bedste cocktailsted – Præsenteret af Eventmap

Vinder: Helmuth

Øvrige nominerede:

Bistro V

El Mariachi

Hornsleth

Vesterå

Bedste Eventsted – Præsenteret af AM Sales

Vinder: Skråen

Øvrige nominerede:

Aalborg Teater

AKKC

Musikkens Hus

Nordkraft

Årets Arbejdsplads – Præsenteret af BDO

Vinder: JCD

Øvrige nominerede:

Coolshop

Cego

CompanYoung

MapsPeople

Coolshop Prisen – Årets Helt

Vinder: Stine Rex

Øvrige nominerede:

Stig Nicolaysen

Jesper Dalsgaard

Rikke Nielsen

Mikkel Salling Holmgaard

Combine Prisen – Årets Erhvervsprofil

Vinder: Niels Buus, GomSpace

Øvrige nominerede:

Søren Svendsen, Aalborg Lufthavn

Lasse Rich Henningsen, Musikkens Hus

Holger Colding, Scanico

SACKit Prisen – Årets Iværksætter

Vinder: Freddy Sørensen, Saphe

Øvrige nominerede:

Nicolai Adamsen og Jonas Dam, Mani Pine

Christian Helweg, Råt & Godt

Kasper Ulrich, Christoffer Bak og Christian Aachmann, SNT

OBS – Billederne fra selve aftenen kan ses på MigogAalborgs Facebook senest i morgen aften.