Vedtaget i aftes: Her er køreplanen for de nye kæmpe busser i Aalborg

Skrevet af: Emil Kjær Jørgensen
Illustration af stationsområdet
ved Østerågade.

Illustration: Cobe
Illustration af stationsområdet ved Østerågade. Illustration: Cobe

Det har været på tale længe, men nu er det endelig vedtaget.

I går kunne et enstemmigt byråd godkende lokalplanen for BRT-busforbindelsen, bedre kendt som +BUS-forbindelsen.

Det bliver en slags letbane på gummihjul, som vil køre på en 12 km. lang strækning fra Væddeløbsbanen, gennem midtbyen og ude til det nye Aalborg Universitetshospital.

Ruten tager kun omkring en halv time, da BRT har sin egen kørebane og altid har prioritet i vejkryds.

“Godkendelsen af lokalplanen betyder, at den overordnede planlægning nu er på plads. Det vil sige, at vi ved hvor de ekstra busbaner skal etableres, hvor stationerne præcist skal placeres, og hvordan det hele kommer til at se ud.

I den kommende tid vil så løbende komme lokalplaner for de enkelte områder. Budgetmæssigt er alt på plads, og så satser vi på at gå i gang med anlægsdelen næste år,” fortæller en tydeligt begejstret borgmester, Thomas Kastrup-Larsen, til MigogAalborg.

+BUS-forbindelsen skal efter planen køre i Aalborg fra 2023.

Bliver ligeså nemt som at stige på metroen

Oprindeligt var det egentlig meningen, at Aalborg skulle have en letbane, som man kender den i Århus.

Men selvom mange sikkert stadig drømmer om en letbane i byen, vil borgmesteren godt love, at BRT-forbindelsen bliver en ligeså god løsning.

“Brugeroplevelsen vil være meget tæt på den, man kender i Århus. Fordelen er derudover, at den er hurtigere at etablere, og der skal ikke graves så meget rundt omkring i byen. Dermed bliver der færre gener for borgerne.

Den kollektive trafik får et markant løft, både hvad angår effektiviteten og kvaliteten.

Rejsetiden fra Haraldslund til Aalborg Universitet bliver eksempelvis 10 minutter kortere, end med almindelig bus, blandt andet fordi +busserne får deres egne busbaner mange steder i byen. Derudover bliver billetkøb som man kender det fra metroen i København, hvor man køber billet, inden man stiger ind i bussen,” siger Thomas Kastrup-Larsen.

Bus i Aalborg
Sådan ser BRT BUSSEN ud i den franske by Metz

Slut med overfyldte busser

I myldretrafikken kan de fleste studerende nikke genkendende til ofte overfyldte busser, hvor man også ofte må vente på den næste bus på grund af pladsmangel.

De nye +busser får plads til op mod 200 passagerer, og køreoplevelsen vil være helt i top – både på grund af de lydsvage gummihjul og motorerne, som skal køre på el.

“Vi sigter efter en el-drevet løsning, der både sikrer en lydsvag og knap så rystende oplevelse i bussen, og ikke mindst også en grøn løsning. Men det er vigtigt, at det også bliver en driftsikker løsning af ordentlig kvalitet,” forklarer Thomas Kastrup-Larsen.

Frem mod 2023 vil de mange ændringer i bybilledet blive etableret, og det kan ikke undgå at skabe lidt gener for både billister, cyklister og gående.

“Vi vil gøre det så skånsom som muligt. Men vi kan eksempelvis ikke undgå at udskifte granitstenene på Boulevarden med noget ordentligt asfalt. Nu skal vi i den kommende tid undersøge, hvordan vi kan etablere det hele i etaper, som gør det så skånsomt som muligt,” siger Thomas Kastrup-Larsen.

Godt for udviklingen i Aalborg

Følger man med på MigogAalborg kan man ikke undgå at lægge mærke til, hvor meget byen flytter sig.

Der bliver etableret nye boliger, flere og flere studerende kommer til og mange flotte og rekreative områder er hele tiden med til at udvikle byen i en positiv retning.

“Udfordringen er, at vi vokser rigtig meget. Siden 2011 er vi vokset med 15.000 indbyggere, og det øger presset trafikalt.

Med den her +bus kan vi løfte den kollektive trafik, reducere bilkøer og som en ekstra bonus, vil områderne omkring de enkelte stationer også nyde godt at etableringen, da det med tiden vil blive meget populære områder, ” afslutter Thomas Kastrup-Larsen til MigogAalborg.

BRT-forbindelsen mellem Væddeløbsbanen og det nye Universitetshospital vil være en vigtig trafikal åre for den kollektive trafik mellem øst og vest.

Aalborg Byråd har afsat 1 mio. kr. til at undersøge muligheden for at etablere en +BUS2-forbindelse mellem Svenstrup og Bouet. Den vil løse de trafikale udfordringer fra nord mod syd.

Du kan læse meget mere om BRT-busserne her.

Her forkæles børnene: Sushidag for de yngste på SushiManiaXO

Skrevet af: Stine Kjølby Christensen

Nogle børn er vilde med boller i karry – andre foretrækker risen i en mere pyntet version.

Det ved SushiMania XO på Strandvejen 11; og derfor inviterer de endnu engang til Børnenes SushiDag.

Arrangementet finder sted lørdag d. 30. marts, og al indtjening går ubeskåret til Børns Vilkår.

Denne dag står i børnenes tegn, og eftermiddagen afsættes til 100 % forkælelse – imens de støtter andre børn i Danmark.

“Vi mener, at det er vigtigt at give lidt igen, og det er derfor Børnenes SushiDag er opstået,” siger medindehaver Nathalie Kühl.

Forkælelse for alle børn

Børns Vilkår arbejder for at sikre, at ingen børn i Danmark bliver svigtet: hvad enten det er svigt, skilsmisse eller mobning.

En vigtig indsats, og et vigtigt formål, mener SushiMania XO.

“Børnene bliver forkælet med vores lækre gourmetsushi, fordi vi ved, at sushi også kan smelte små børnehjerter,” forklarer Nathalie.

Alle børn mellem 3 og 12 år kan deltage, og prisen er kun 99 kr. pr. barn.

Prisen inkluderer også vand eller hjemmelavet sodavand.

Du kan booke plads til dit barn lige her eller på telefon 9810 9841.

Unik muh-lighed: Få din egen økologiske dele-ko på Egholm

Skrevet af: Stine Kjølby Christensen

I 2018 oprettede Aalborg Kommune i samarbejde med en lokal landmand byens første Kogræsserforening.

Bagtanken med foreningen var at invitere borgerne indenfor i processen fra jord til bord.

Som medlem af kogræsserforeningen, får du ansvaret for passe din helt egen ko fra maj til oktober;

Herefter er du med til at aftage kødet, når dyrene bliver slagtet i efteråret.

Målet med etableringen er en forening med mindst 24 medlemmer, der hver får mulighed for at aftage 1/8 kvie.

Et lærerigt indblik i kødproduktion

Pasningen foregår således, at medlemmerne på skift får til opgave at se efter, om dyrene har vand, og om de trives.

Dyrene skal tilses dagligt, hvilket vil sige, at du i en forening med 30 medlemmer får ca. én arbejdsdag om måneden.

Foruden at være en hyggelig og god oplevelse for både små og store så er det også en oplagt mulighed for at blive mere bevidst om bæredygtigt forbrug af fødevarer samt at medvirke til produktionen af lokalt og økologisk kød.

“Kødet får en helt anden værdi, når man selv har været med til at passe dyrene.

Mange bybørn ved måske ikke, hvor maden kommer fra, eller hvad det egentlig er, de spiser – det kan de selv følge med i her,” fortæller Zacharias Brix Madsen, Grøn agent i Miljø- og Energiforvaltningen, til MigogAalborg, og uddyber:

“Jeg har selv fået kød derude fra, som jeg lavede culotte af.

Dagen efter brugte jeg resterne til biksemad – og dagen efter brugte jeg resterne til pizzafyld.

Jeg kunne simpelthen ikke få mig til at smide det ud.”

Muh-lighed for at få din egen økologiske ø-ko

Kogræsserforeningerne er allerede en stor succes mange steder i landet; hvilket foreningen i Hasseris Enge også blev.

Derfor er Grønt Aalborg nu klar med oprettelsen af endnu en lokal forening.

“Foreningen i Hasseris Enge blev en kæmpe succes, så nu prøver vi igen.

Denne gang på Egholm, hvilket var det oplagte valg for os.

Her kan borgerne både få lokalt og bæredygtigt og være med til at støtte arbejdet, mod at Egholm skal være Danmarks største økologiske ø,” fortæller Zacharias Brix Madsen.

Den 4. april kan du derfor deltage i infomøde vedrørende stiftelsen af den nye kogræsserforening på Restaurant Kronborg på ØkoØen.

Arrangementet finder sted fra 16.30-18.00, og det foreløbige program lyder:

16.30: Kaffe og kage samt velkomst
16.45: Egholm Øko-ø
17.00: Hvad er Egholm Kogræsserforening?
17.15: Afgræsning med kvæg
17.30: Erfaringer fra Hasseris Enge
17.45: Spørgsmål
18.00: Tak for i dag

Arrangementet er gratis, men tilmeld dig gerne via linket for at undgå madspild.

Og til det store nordjyske spørgsmål: Hvad KOster det?

Som medlem af foreningen skal du betale et beskedent KOntigent, men derudover er du udelukkende forpligtet til at afregne for det kød, du tager med hjem, når dyrene er blevet slagtet.

“Der er ikke nogen økonomisk risiko ved at være medlem.

Det er meget forskelligt, hvor store dyrene bliver. Hvis de dør, og man ikke får noget kød ud af det, så mister man ikke noget.

Man køber altså ikke dyret. Du betaler bare for det kød, du aftager,” siger Zacharias.

Hvad: Infomøde om Kogræsserforening
Hvor: Restaurant Kronborg, Egholm.
Hvornår: 4. april kl. 16.30-18.00

Læs mere her.

11.500 kvm Bowl’n’Fun åbner: Trampolinpark, Virtual reality og Wipeout-baner

Skrevet af: Emil Kjær Jørgensen

Tilbage i januar kunne vi her på MigogAalborg afsløre, at Bown’n’Fun åbner et kæmpe oplevelsescenter i City Syd på den tidligere Metro-grund.

Nu er der kommet endnu flere oplysninger om centeret, der bliver kædens største oplevelsescenter til dato.

Man har overtaget hele 11.500 kvadratmeter, så der er lagt op til masser af oplevelser for både børn og voksne.

2400 kvadratmeter stor trampolin-park

Som den helt store nyhed fortæller Bowl´n´Fun i en pressemeddelelse, at vi blandt andet kan se frem til en stor trampolinpark på hele 2400 kvadratmeter.

Udover masser af sammenhængende trampoliner fra gulv til vægge, vil området bestå at øvrige udfordringer som bl.a. wipeout-  og Ninjabattle baner.

Derudover er de også klar til at introducere nordjyderne for Cube Ultimate Challenge, der er et forholdsvis nyt koncept i Europa, hvor man skal igennem 30 aktivitetsrum og blive udfordret på sine tekniske, taktiske og fysiske færdigheder.

Men underholdningen stopper bestemt ikke der.

Legeland, Virtual Reality og Escape Rooms

Det fortsætter nemlig med oplevelser.

Blandt andet i et 1.500 kvadratmeter stort Happie´s Legeland og en medrivende Laser Hero bane, levende Virtual Reality -arena hvor op til 8 personer kan gå i kamp mod zombierne, 4 Escape room, 1 Break-In room, 16 bowlingbaner og 12 hullers mini golf bane.

Herudover en større morskabsmaskine med arkade, pool og airhockey.

Der vil i centret blive to spisesteder, hvor Restaurant The Grill vil blive hovedrestauranten med den store Big Time Grill buffet med lækre stege tilberedt over åbne ild og med tilhørende lækre forretter, crispy salatbar og lækker dessertbuffet.

Der vil også være en cafe til de mange trampolin- og legelandsgæster.

“At overtage hele lejemålet skaber nye og spændende muligheder for kæden Bowl´n´Fun. Vi har de seneste år ændret vores koncept fra at være et traditionelt bowling center til at blive et stort oplevelsescenter for hele familien.

Vi har et ønske om, at blive førende på indendørs oplevelsesparker med masser af aktiviteter og ikke mindst sørge for at der også er mulighed for gode restaurantoplevelser. Dette kan vi med stolthed sige, at Restaurant The Grill har bidraget til igennem de sidste 5 år, fortæller Steffen Larsen, bestyrelsesformand og ejer.

Bowl ´n´Fun i Aalborg bliver kædens 17. på landsplan, men altså den allerstørste. Man forventer at åbne oplevelsescenteret i starten af 2020.

Hvad: Bowl ´n´Fun oplevelsescenter
Hvor: City Syd (Den gamle Metro-bygning)
Hvornår: Primo 2020