Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

4. september 2024
Kl. 19:00 - 20:30

Havnevandring – fra arbejderby til kulturby

Oplev havnelivet før og nu på museets nye havnevandring. Den begynder ved Kultur- og jernbanebroen, hvor publikum til en start møder nogle af de fabrikker, der blev anlagt i Aalborg Vestby sidst i 1800-tallet. Her blev der produceret alt fra mel, akvavit og tobak til ispinde, margarine og kæmpestore skibe.

At der overhovedet er en by, hvor Aalborg ligger, skyldes de gode havneforhold, der allerede i vikingetiden og middelalderen sikrede gode handelskontakter til omverdenen.

Sidst i 1800-tallet voksede Aalborg eksplosivt og hundredvis af nye fabrikker gav byen øgenavnet ”Byen med de rygende skorstene”. Havnen var livsvigtig for transporten til og fra de mange fabrikker, og havnefronten voksede både mod øst og vest. Ikke alene blev der anlagt havnefaciliteter, men der blev også etableret skibsværfter og bygget fabrikker og lagerområder tæt ved havnen.

Mødested: Kulturbroen, Aalborg.

 

Finder sted: Aalborg

Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.