Kan hjælpe allerede nu: Lokal virksomhed har teknologien til at beskytte en hel lufthavn
Forsvarsminister Troels Lund Poulsen udtrykte i morges et ønske om at købe yderligere forsvarsmateriel til at beskytte de lavere luftrum mod eksempelvis droner, som vi har set flere gange i løbet af ugen.
Og der skulle ikke gå mange timer fra den melding, før en dansk virksomhed byder ind med en løsning.
Den virksomhed er MyDefence, og den hører hjemme i Nørresundby.
MyDefence specialiserer sig nemlig i forsvar mod droner.
Dan Hermansen, der er direktør hos MyDefence, siger til mediet:
“Vi er selvfølgelig klar.
Vi har udstyr til enkelte soldater. Det sidder på dem og kan hjælpe med at beskytte mod droner. Og så har vi fastmonteret udstyr, der kan beskytte en hel lufthavn.”
Kan hjælpe hurtigt
Direktøren fortæller til BT, hvordan de allerede hjælper med beskyttelse ved en række store internationale aktører – blandt andet Hamborg Havn.
De er i virksomheden også mere end klar til at hjælpe ved de danske lufthavne.
Og kan gøre det inden for ganske kort tid.
“Det vil være et spørgsmål om timer og dage. Ikke uger og måneder. Vi har gjort det her i 12 år,” lyder det fra direktøren.
Hvad regeringen ender med, må vi vente og se.
Sikkert er det, at der kommer til at blive gjort noget i den nærmeste fremtid.
Og MyDefence fra Nørresundby er klar!