Annonce
Tilmeld dig MigogAalborg Nyt

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få weekendguiden samt alle ugens populære nyheder direkte i din indboks.

Ved tilmelding til MigogAalborg Nyt accepterer du vores samtidig vores vilkår og betingelser for nyhedbrevet.

Vinterligt comeback: Sne og slud rammer Aalborg i påskeferien

Af Stine Kjølby Christensen

For de flestes vedkommende står de næstkommende dage på en (for de flestes…) velfortjent påskeferie.

Her drømmer vi naturligvis om en blå, skyfri himmel og gerne tocifrede temperaturer – men får vi nu også det?

Ifølge DMI starter det ikke ligefrem lovende. Skærtorsdag bliver nemlig med en del nedbør, og faktisk med risiko for både sne og slud i nattetimerne og fra morgenstunden.

Det fortæller vagthavende meterolog fra DMI, Andy Ahumada:

“I aften og nat skal et lavtryk ind over Nordjylland, hvilket begynder som regn eller slud, men bliver mere intenst hen over natten.

Temperaturen ser ud til at falde tæt på frysepunktet, og derfor bliver der altså risiko … eller chance … afhængig af, hvordan man ser på det … for et hvidt landskab om morgenen. Især i de højere terræner.”

Hen over dagen stiger temperaturene dog igen, og nedbøren fortsætter i stedet som byger, med enkelte solstrejf.

Temperaturen kommer da heller ikke længere op end blot 7 grader, så det er måske ikke nødvendigvis lige denne dag, du skal tage på den helt store påskejagt i haven.

Opklaring senere i påsken

Heldigvis bliver skærtorsdag den kedeligste dag, rent vejrmæssigt, og fredagen starter smukt ud med sol. Senere kommer der dog skyer ind fra øst, og giver altså ikke højere temperaturer end 8 grader.

Lørdag og søndag bliver ligeledes ikke noget at skrive hjem om, da det skyede vejr fortsætter og søndag eftermiddag tilmed kan ende med stedvise byger.

Det samme gør sig gældende mandag, der heller ikke lægger op til den helt vilde solbadning.

Alt i alt kan vi altså forvente et typisk (og kedeligt) dansk påskevejr i Aalborg, uden de helt store lyspunkter.

Del artikel

Andre læser også