Skagen-stemning midt i Aalborg: Restaurant klar med skaldyrsbuffet og fri rosé

Det gode sommervejr lader vente lidt på sig, men det begynder allerede at dufte lidt af sommer sidst på ugen.
Det passer jo helt perfekt med, at en Aalborgs mest populære restauranter laver Skagen-stemning i juni på SMAEKs kæmpe terrasse.
For femte år i træk holder SMAEK deres årlige sommerevent, som er en kæmpe skaldyrsbuffet på den solrige terrasse.
Det bliver igen i år et stort tilløbsstykke, og hver eneste år har der været totalt proppet på dagen.
I år finder det sted 29. juni i uge 26.
MigogAalborg Treat
Dette er et særligt tilbud som er skabt mellem MigogAalborg og SMAEK. MigogAalborg tjener en procentsats per solgt enhed.
Men det bliver nærmest som at opleve det bedste af “Skagen i Uge 29”, hvor det er med toppen af poppen på skaldyrsbuffet og så ikke mindst rosé og vin ad libitum.
Underholdning og masser af vin
Traditionen tro bliver der disket op med den helt store skaldyrsbuffet, fri rosé og bobler og en DJ til at sætte den helt rette stemning.
Der vil igen i år også være et par indslag som underholdning i løbet af dagen.
Sidste år lød den på Samba danserne Poco Loco og en Saxofonist der jammede sommersange i samspil med Dj’en.

Hvad der bliver fundet på i år, må deltagerne vente med og se – men der er lagt op til en virkelig festlig dag.
Skaldyrsfesten afholdes som nævnt lørdag d. 29 juni på SMAEK’s terrasse.
“Arrangementet kommer til at foregå til frokost og vil starte fra kl 12.00 og slutte kl 16.00.
Herefter er man velkommen til at blive og feste på terrassen, hvor der fortsat vil være mulighed for at købe cocktails og vin,” fortæller Mads Hyllested, medindehaver af den populære restaurant med den kæmpe terrasse.
SMAEK kommer til at lave en stor indendørs buffet og deres kokke vil i pendulfart opfriske og holde buffeten lækker hele dagen.
Der vil være alt, hvad hjertet begærer fra havet.
Skaldyrsbuffeten består blandt af;
– Krabbeklør m. rørt aioli
– Jomfruhummer gratineret med hvidløg og persille
– Østers naturel m. grillet citron og løgvinergret
– Pille rejer m. mayonnaise
– Grillede rejer m. kimchee, aioli og soya
– Kammuslinger i øldej
– Rørt skaldyrssalat
– Dybtstegte rejer m. chilimayo
– Blå muslinger dampet i hvidvin med flødesauce
– Sashimi af laks med ponzu og sesam
– Cevichi af vesterhavsfisk med limesauce og mangosalat
– Frisk bagt brød
Derudover vil der være fri rosé og hvidvin under hele arrangementet.
Prisen for hele arrangementet med alt ovenstående inkluvsiv er på 995 kr., men det er også en ekstraordinær oplevelse.
Skaldyrsfesten skal forudbestilles via dette link
Her er der også vil være mulighed for at tilkøbe lidt ekstra lækkerier til dagen i form af sort hummer og kaviar.
Der vil ligeledes være gode priser på champagne, hvidvine og cocktails.
Tilkøb:
Der vil som sædvanlig være mulighed for at opgradere i både kaviar og hummer.
Disse tilkøb skal gives besked ved booking.
Kaviar m. blinis 30 gram 595 kr.
100 gram 1195 kr.
1/1 sort hummer m. aioli 750 kr.