Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Nu lysner det: Gravearbejdet på Vesterbro er snart færdigt

79410462_3292670834098167_2126832852535345152_o-1024x791
Arkivfoto.

Uanset om du rejser mod nord, syd, øst eller vest i Aalborg, støder du med ret stor sandsynlighed ind i noget arbejde.

En af de helt store årsager til dette er Plusbus-arbejdet, men nu er der gode nyheder helt centralt i Aalborg.

Aalborg Kommune meddeler på Facebook, at vejarbejdet på Vesterbro lakker mod enden.

Normal trafik i krydset Vesterbro / Borgergade

“Vi er meget tæt på at være færdige med gravearbejdet i krydset Vesterbro / Borgergade.

Fra den 31. marts 2021 (om aftenen) vil der igen være åbent for normal trafik i krydset,” skriver de.

Der vil dog fortsat være spærret for biltrafik fra Vesterbro til Borgergade.

“Allerede den 26. marts 2021 gik vi i gang med at etablere vejstriber og fjerne afspærringer. Vi udfører dette arbejde om aftenen af hensyn til trafikken i krydset.

Vi takker for, at I har vist stort hensyn til hinanden, og til de folk, som har arbejdet hårdt for at udføre arbejdet,” skriver de.

 

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.