Efter flere meldinger: Nu mistænkes ulv for at have dræbt kælepony
Efter flere historier i denne uge om mulige ulveobservationer i Nordjylland er der nu dukket en sag op, som virker mere håndfast.
Læs også: Efter ulve-alarm: Løber gør makabert fund i samme område TV 2 Nord fortæller, at en 8-årig piges kælepony fredag morgen blev fundet død på De Himmerlandske Heder ved Suldrup.
Ifølge mediet blev ponyen fundet med alvorlige skader i halsen, og meget peger på, at den er blevet dræbt af en ulv.
Det er Naturstyrelsens vildtkonsulent Ivar Høsts foreløbige vurdering, skriver TV 2 Nord.
Han peger blandt andet på skaderne i struben og de ødelagte blodårer som tegn, der passer på et ulveangreb.
Den endelige afklaring afhænger dog af DNA-prøver, og der kan gå flere uger, før resultatet foreligger.
Peger på en ulv
Sagen har ifølge TV 2 Nord ramt familien hårdt, ikke mindst fordi ponyen tilhørte et 8-årigt barn.
Samtidig har episoden sat gang i en ny debat om, hvor meget hensyn der skal tages til ulven i områder, hvor mennesker har husdyr tæt på naturen.
Historien skiller sig ud fra andre ulvesager i denne uge.
Hvor der tidligere har været usikkerhed om observationer tættere på Aalborg, handler det her om et konkret dødt dyr og en faglig vurdering fra Naturstyrelsen, der peger i retning af ulv.
TV 2 Nord oplyser også, at der officielt er registreret 49 ulve i Danmark, selv om flere vurderer, at det reelle antal kan være højere.