UCN topper listen: Den her uddannelse kræver det højeste snit i Nordjylland

Tidligere i dag kunne Aalborg Universitet afsløre, at de i år tilbyder studieplads til 3.793 ansøgere på tværs af 76 bachelor- og professionsbacheloruddannelser i Aalborg, København og Esbjerg.
Årets ansøgningshøjdespringere er uddannelserne Medicin, Psykologi og Jura, der kræver et snit på henholdsvis 9,7, 10,1 og 8,3.
Men det er faktisk ikke på universitetet, at du finder uddannelsen, der kræver det højeste snit.
Jordemoderuddannelsen på UCN topper listen som den sværeste at komme ind på i hele Nordjylland – med et adgangskrav på 10,6 for sommerholdet og 10,4 for vinterstart. Det viser årets optag på UCN.
Over 2.300 ansøgere fra midnat kunne glæde sig over, at de har fået en studieplads på en af UCN’s uddannelser – heraf langt størstedelen i Aalborg.
De fem uddannelser på UCN med højeste adgangskvotient
Sygeplejerske Aalborg (6,6 sommerstart)
Jordemoder (10,6 sommerstart, 10,4 vinterstart)
Fysioterapeut (8,2 sommerstart)
Radiograf (7,5 sommerstart)
Bioanalytiker (6,8 sommerstart)
Fremgang flere steder
På UCN’s finansøkonomuddannelse er 17 procent flere studerende klar til at starte. Her har 210 ansøgere fået studieplads. Også finansbacheloruddannelsen har i år mange optagne. På bygningskonstruktør- og installatøruddannelserne skal der ligeledes sættes flere stole frem.
“Det er rigtig positivt at se en fremgang på netop de uddannelser, for der er stor efterspørgsel efter dygtige medarbejdere inden for de brancher. Derfor har vi også valgt at oprette et hold mere på finansøkonomuddannelsen, og for første gang udbyder vi nu en online-udgave af bygningskonstruktøruddannelsen,” fortæller Thomas Kastrup-Larsen, direktør for erhverv på Professionshøjskolen UCN.
Den største fremgang står produktionsteknologuddannelsen imidlertid for med en stigning på hele 136 procent. Sidste år optog UCN 11 nye studerende på den lille uddannelse – i år er tallet 26.
I alt er 2.042 blevet tilbudt på en af UCN’s 25 uddannelser i Aalborg. Årets samlede optag, når man tæller studiebyerne Thisted og Hjørring med, lyder på helt præcist 2.335.
Det er lidt lavere end sidste år og skyldes især, at færre har søgt ind på uddannelser med studiestart til vinter.
“Vi har set en markant stigning i antallet af ansøgere, der kommer ind på vores uddannelser via vores efteroptag. Faktisk optog vi sidste år hele 26 procent af alle vores nye studerende via efteroptaget.
Jeg forventer helt sikkert et lignende billede i år, hvor mange søger ind i efteråret på uddannelser med studiestart til februar. Derfor har jeg også stor tiltro til, at mange af vores vinterhold vil blive fyldt op,” forklarer Thomas Kastrup-Larsen.
Bekymring på læreruddannelsen
Mens UCN’s store uddannelser til pædagog og sygeplejerske holder et stabilt niveau målt på sommeroptaget, er billedet anderledes for læreruddannelsen.
Efter en lille fremgang sidste år går uddannelsen i år tilbage med 19 procent. I alt har 163 fået tilbudt en studieplads på uddannelsen.
“Det er naturligvis en bekymrende udvikling for vores læreruddannelse, som har tilbagegang både i Hjørring og Aalborg. Uddannelsen fik et løft med reformen i 2023, men det ser desværre ikke ud til at slå igennem hos ansøgerne endnu.
Selvom vi ikke aktuelt oplever mangel på lærere her i Nordjylland, er det afgørende, at vi får uddannet dygtige og engagerede lærere til vores nordjyske folkeskoler både nu og i fremtiden,” siger Thomas Kastrup-Larsen.
Læreruddannelsen er en af flere uddannelser på UCN med ledige studiepladser. På UCN’s hjemmeside kan man se en oversigt over uddannelser, der har plads til flere. Det gælder også for UCN’s overbygningsuddannelser.
De fem største uddannelser på UCN
- Pædagog (369 optagne)
- Sygeplejerske (324 optagne)
- Finansøkonom (210 optagne)
- Lærer (163 optagne)
- Fysioterapeut (150 optagne)