Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Godt nyt: Togene er snart tilbage på skinnerne

Af Camilla Pehrson Lauritzen
Arkivfoto: Mathias Gregersen Larsen
Arkivfoto: Mathias Gregersen Larsen

Nu er der godt nyt til alle de mennesker, der siden søndag formiddag har ventet forgæves på et tog i Aalborg og resten af Jylland.

Snart er de nemlig tilbage i fuld vigør.

Det skriver Nordjyllands Trafikselskab på deres Facebookside.

Klokken 12 kører togene igen, og der vil fortsat køre togbusser frem til klokken 13 for at normalisere driften så meget som muligt, skriver de i opslaget.

Derefter får togbusserne fyraften efter nogle hektiske dage.

Det er en fejl i forbindelse med opdateringen af et signalsystem, der har fået Banedanmark til at pause al togdrift siden søndag formiddag.

På grund af det planlagte arbejde, der i forvejen foregår omkring Aarhus Hovedbanegård, har det været svært at finde togbusser nok til at løse det akutte problem.

Det fik Nordjyllands Trafikselskab til at opfordre aalborgenserne til at finde alternative transportformer – eller alternativt udvise tålmodighed.

Togbusserne var nemlig både overfyldte og forsinkede.

Mandag morgen havde Banedanmark så fundet fejlen, og nu tyder det på, at den også er udbedret.

I hvert fald kører togene på skinner igen mandag fra klokken 12.

Del artikel


 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.