Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Drama i nat: To mænd i elefanthuer løb væk fra brændende bil i Aalborg-kvarter

Arkivfoto // Foto: Presse-fotos.dk
Arkivfoto // Foto: Presse-fotos.dk

Natten er ikke gået stille for sig, hvis man spørger beboerne i Øgadekvarteret i Aalborg.

På Bornholmsgade lød der nemlig et højt brag omkring klokken fire, hvilket vækkede flere beboere fra nattesøvnen.

Det skriver Nordjyske her til morgen.

Efterforskes i dag

En af beboerne kiggede efter braget med det samme ud af vinduet, hvor vedkommende så en brændende bil og to mørkklædte mænd i elefanthuer, der flygtede fra stedet.

Ifølge vidnet løber de mod Bjørnøgade, men derudover kan politiet ikke oplyse meget om nattens dramatiske hændelse.

Dagen i dag skal dog bruges på at arbejde videre med sagen for at blive klogere på, præcis hvad der er sket.

“Men det er klart, at når der er brag, en bil i flammer og mænd i elefanthuer, så har vi selvfølgelig en hypotese om, at der er tale om en påsat brand,” siger vagtchef ved Nordjyllands Politi, Martin Møller, til mediet.

Håbet er, at de formodede gerningsmænd er blevet fanget på noget videoovervågning på vej væk fra stedet.

Den brændende bil stod ikke til at redde og er totalt udbrændt.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.