Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Tæt på Aalborg: Nu kan du overnatte i toppen af træerne

Foto: Søren Larsen
Foto: Søren Larsen

Tilbage i december 2017 kunne vi fortælle nyheden om, at et helt unikt hotel i Danmark var ved at blive realiseret her i Nordjylland.

Blot en times kørsel fra Aalborg i Als Odde havde brødrene Rasmus og Lasse Dybæk en drøm op at opføre ni hotellejligheder i toppen af trækroner i en skov.

Og nu er drømmen så blevet til virkelighed.

Fredag rykkede de første gæster nemlig ind i det helt unikke trætop-hotel, hvor der foreløbig er bygget én hytte.

Det er hensigten, at der skal opføres op til ni hytter i området, hvis erfaringerne med den første er gode.

Tæt på Aalborg: Nu kan du overnatte i toppen af træerne
Foto: Søren Larsen
Tæt på Aalborg: Nu kan du overnatte i toppen af træerne
Foto: Søren Larsen

Arkitekttegnet luksus i trætoppen

Hytterne er tegnet af arkitekt Sigurd Larsen og består af et åbent stueplan med fire sovepladser, køkken, bad, toilet og en tagterrasse i trækronen cirka otte meter over jorden.

Hytten er bygget omkring et stort, gammelt fyrretræ, som går igennem både stue og tagterrasse.

Trætophotellet ligger i en lille skov ved Als Odde, som er et stille og natursmukt område i Sydøsthimmerland tæt på både havet og Mariager Fjord.

Området er perfekt til cykel- og vandreture, og fjorden er blandt andet kendt for sine gode fiskemuligheder.

Tæt på Aalborg: Nu kan du overnatte i toppen af træerne
Foto: Søren Larsen

Så meget koster det

I følge hjemmesiden løvtag.dk, har hytten fire sovepladser (en dobbeltseng og en sovesofa i samme rum), et lille men veludstyret køkken, bad, toilet og tagterrasse.

Prisen inkluderer en overnatning for op til to personer, og du kan tilføje flere gæster for 175 kr. pr. person.

Tæt på Aalborg: Nu kan du overnatte i toppen af træerne
Foto: Søren Larsen

Prisen inkluderer også en let morgenmad med hjemmebagt knækbrød, smør, økologisk marmelade, kaffe, te og juice. Du har mulighed for at tilkøbe en større morgenmad leveret til hytten fra den lokale bager.

Der er foreløbig der solgt omkring 70 overnatninger i hytten til både danskere og udenlandske turister

Prisen for en overnatning for to personer starter ved 2.750 kr. I skrivende stund er der ledige pladser allerede i august.

Du kan finde mere info her.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.