Nyhedsbrev

Ved tilmelding til MigogAalborg Nyt accepterer du vores samtidig vores vilkår og betingelser for nyhedsbrevet.

Artikler med:

Nyeste artikler

Først til mølle: Studerende inviteres til gratis fodboldfest

Af Emil Kjær Jørgensen
Foto: AaB
Foto: AaB

Når AaB møder OB på hjemmebane den 30. september, gentager de sidste års succes med en kæmpe fredagsfest for studerende.

Det Nordjyske Mediehus, Faxe Kondi og Scan Global Logistics er nemlig gået sammen om at invitere studerende gratis til jobmesse og fredagsfest under navnet “Students’ Grandstand Party”.

3000 billetter tilgængelige

AaB’s samarbejdspartnere har købt 3.000 billetter til Aalborg Portland Park, som bliver gratis for studerende på videregående uddannelser i Nordjylland. 

Derudover har Scan Global Logistics sørget for, at den aalborgensiske DJ Rikke Darling, der er landets førende kvindelige DJ, bringer stemningen på Aalborg Portland Park på kogepunktet op til kickoff. 

Inden Rikke Darling sætter gang i fredagsfesten, vil der i hal 1 være en stor jobmesse fra kl. 15.00-17.00. Her kan de studerende besøge repræsentanter for en række nordjyske virksomheder for at høre om muligheder for studiejob og praktik, så uddannelsesforløbet kan blive så godt som overhovedet muligt.  

De 1.000 første studerende på jobmessen får ved indgangen til hal 1 udleveret en voucher til en gratis øl eller sodavand fra Royal Unibrew. Voucheren kan bruges fra kl. 17.00 til kl. 18.30 i Bod 9 og Bod 10 på Vesttribunen.

“Sidste år fik “Students’ Grandstand Party” en fantastisk debut med en feststemt og fyldt Vesttribunen, da netop OB blev besejret med 2-0.

Det ser vi selvfølgelig gerne gentaget i år, hvor vi sammen med Det Nordjyske Mediehus, Royal Unibrew og Scan Global Logistics er værter for en kæmpe fest på tribunen for flere tusinde studerende,” siger AaB’s kommercielle direktør, Jesper Elkjær. 

“Aalborg er en stor uddannelsesby, og hvert år kommer en masse nye studerende til byen, og vi glæder os til med “Students’ Grandstand Party” at byde dem velkommen til Aalborg.

Både med en fed fodboldaften på Aalborg Portland Park og via jobmessen, hvor de nordjyske virksomheder og de studerende får muligheden for at undersøge mulighederne for relevante studiejobs og praktikforløb,” siger Jesper Elkjær. 

Programmet for “Students’ Grandstand Party” 30. september ser således ud:  

Kl. 15.00 - 17.00: Jobmesse i hal 1 på Aalborg Portland Park

Kl. 17.00: Dørene åbner til Aalborg Portland Park

Kl. 18.00-18.35: Rikke Darling

Kl. 19.00: Kampstart, AaB-OB

Mere info her.

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Læs i kategorien

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Læs i kategorien