Ransagning i Aalborg Øst afslørede stor sag: To mænd skal mange år bag tremmer
Opdateret med udtalelse fra den 30-åriges forsvarer
To mænd skal mange år bag tremmer efter en omfattende narkosag i Aalborg.
I Retten i Aalborg er mændene på 26 og 30 år blevet idømt henholdsvis 11 års fængsel og otte års fængsel.
Det oplyser Anklagemyndigheden ved Nordjyllands Politi i en pressemeddelelse.
Den 30-årige mand, der er syrisk statsborger, er desuden blevet udvist af Danmark med indrejseforbud for bestandig.
Det betyder, at han ikke må rejse ind i Danmark igen, når han er blevet udvist.
Startede med en ransagning
Den 26-årige mand fra Aalborg-området blev fundet skyldig i at have været i besiddelse af og delvist videreoverdraget knap 24 kilo kokain i Aalborg-området.
Den 30-årige blev fundet skyldig i at have været i besiddelse af 3000 oxycontin-tabletter og knap 7,5 kilo kokain med henblik på videreoverdragelse.
Sagen tog for alvor fart, da politiet ransagede en bil i Aalborg Øst. Her fandt politiet de knap 7,5 kilo kokain.
Derudover fandt politiet to mobiltelefoner, som anklagemyndigheden betragtede som såkaldte narkotika-regnskaber.
Specialanklager ved Nordjyllands Politi Kim Kristensen siger til TV 2 Nord, at det vedrører regnskaberne for salg af kokain i 2023 og 2024.
De to mænd skal afsone dommene i Danmark.
Til MigogAalborg siger den 30-åriges forsvarer Tobias Engby;
“Min klient har nægtet sig skyldig fra starten.
Han blev frifundet for salg af 18,5kg kokain, da retten ikke fandt, at der var ført tilstrækkelige beviser for, at han havde deltaget i salget.
Han blev dog dømt for besiddelse af 7,5 kg kokain.
Han nægter sig også skyldig heri, og er meget utilfreds med rettens måde at vurdere beviserne i det pågældende forhold.
Vi nærlæser selvfølgelig dommen og går til landsretten med målet om frifindelse.”
Begge har anket sagen med påstand om frifrindelse.