Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Stor eftersøgning: Kollega solgte Lunas jakke ved et uheld

Af Christian Carus
Privatfoto
Privatfoto

Opdateret 16. juni 08.00: Efter flere dages eftersøgning og stor interaktion på de sociale medier har Luna Lærke på mirakuløs vis fundet jakken igen, og senere på ugen lander den tilbage hos hende.

Det skriver hun på Facebook, hvor hun også takker alle den, der har hjulpet med eftersøgningen.

——————————————————————

Det er en bikerjakke fra 80’erne.

Men for Luna Klærke er det ikke en hvilken som helst bikerjakke.

“Jeg må indrømme, at jeg nok har en unhealthy attachment til ting, og den her jakke betyder altså rigtig meget for mig,” fortæller hun til MigogAalborg.

Derfor var det noget nær en katastrofe, da Luna mødte ind på sin arbejdsplads, Kilo Vintage i Aalborg, den 4. juni, og det viste sig, at en kollega ved uheld var kommet til at sælge jakken, som Luna havde efterladt i baglokalet to dage før.

Jakken blev solgt enten 2. eller 3. juni.

Derfor har hun sat en større eftersøgning i gang og lokker også med en findeløn til den, der kan bringe jakken hjem igen. Indtil videre uden held.

Ingen tags

Men hvordan kan det overhovedet ske, at man kan komme til at sælge varer, der slet ikke er til salg?

Det har Luna Klærke en forklaring på:

“For at tage hensyn til miljøet og for at spare på papiret, har vi ikke tags på vores varer i Kilo Vintage. Det er aldrig gået galt før, men der har åbenbart været rigtig travlt og stress på den dag,” fortæller hun.

Da en kunde kommer ind i butikken og efterspørger en bikerjakke, finder kollegaen altså beredvillig jakken og sælger den.

“Vi ved ikke så meget om kunden ud over, at hun vist skulle til bryllup og i den forbindelse var på udkig efter en bikerjakke,” fortæller Luna Klærke.

Selvom hun savner jakken, fastslår Luna, at der stadig “kun er kærlighed” mellem hende og kollegaen.

“Det er et uheld, og hun er virkelig ked af det. Hun har også tilbudt mig både sin egen jakke og at betale for den, jeg har mistet. Men for mig handler det ikke om pengene. Det er den her jakke, der betyder rigtig meget for mig,” fortæller hun.

Kan du hjælpe Luna med at finde sin jakke, kan hun kontaktes i Facebook-opslaget her:

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler