Borgmesteren efter vælgersmæk: “Vi er stadig danskernes foretrukne parti”

Selvom Socialdemokratiet har fået smæk af vælgerne – både på landsplan og i Aalborg, er der ingen tvivl om, hvem der stadig står stærkest.
Det mener Aalborgs borgmester, Lasse Frimand Jensen, der peger på, at Socialdemokratiet fortsat er landets største parti – men samtidig har fået en vigtig lektie.
“Der er jo en klar sejr til Socialdemokratiet. Vi er stadig Danmarks største parti. Men det er klart, at vi som parti også skal tage ved lære af valget,” siger han.
Samtidig glæder borgmesteren sig over de nordjyske resultater.
Her er flere kandidater blevet genvalgt, nemlig Mette Frederiksen, Simon Kollerup, Ane Halsboe-Jørgensen og Flemming Møller Mortensen – og så har Thomas Klimek haft et rigtigt godt valg med hele 4.116 personlige stemmer og er ny mand i Folketinget for Socialdemoktratiet.
“Det er jeg da personligt rigtigt glad for,” siger Lasse Frimand Jensen.
Nordjyske mærkesager har fyldt meget
Desuden glæder det borgmesteren, at flere store aalborgensiske mærkesager har fyldt meget i valgkampen på landsplan.
Især ét tema fremhæver han som afgørende: drikkevandet.
“Jeg er jo rigtig glad for, at det har fyldt så meget, for det er et vigtigt emne for mig og for alle os, som bor i Aalborg,” siger han.
Han hæfter sig særligt ved, at Socialdemokratiet tidligt gav udtryk for, at de vil indføre et nationalt sprøjteforbud på de særligt sårbare drikkevandsområder.
“Jeg oplever, at det er noget, der har optaget rigtigt mange både i Aalborg og på landsplan, og jeg er glad for, at det har været så stort et valgtema,” siger han.
Også andre nordjyske mærkesager har været på dagsordenen – blandt andet behovet for et stærkere elnet i Nordjylland, flere arbejdspladser og fokus på velfærd.
Partiet skal vokse
Selvom Lasse Frimand Jensen noterer sig en socialdemokratisk sejr, er der ikke tid til at hvile på laurbærrene, understreger han.
“Vi skal selvfølgelig tage ved lære af resultatet og sørge for, at vi fortsat fremover er danskernes foretrukne parti.”
Samtidig gentager hans Mettes ord om valgresultatet:
“Det er jo som Mette sagde et noget broget resultat over hele linjen.”
Der har dagen igennem tegnet sig et politisk landskab, hvor forhandlingerne virker vanskelige – og hvor ansvaret for at samle trådene i højst sandsynligt lander hos Socialdemokratiet selv.
Hvem der ender med at danne regering, vil han ikke gætte på. Men ønsket er klart:
“Jeg håber selvfølgelig, at det bliver en socialdemokratisk statsminister.”
Læs også: Mandaterne er fordelt: Her er de nordjyske folketingsmedlemmer