Nyhedsbrev

Ved tilmelding til MigogAalborg Nyt accepterer du vores samtidig vores vilkår og betingelser for nyhedsbrevet.

Artikler med:

Nyeste artikler

Spøgelser og uhygge: Besøg det mørkelagte museum til Halloween

Af Emil Kjær Jørgensen
Foto: Aalborg Historiske Museum
Foto: Aalborg Historiske Museum

Tør du tage på museum i mørke?

Mandag 31. oktober er det allehelgensaften, og i den anledning er Aalborg Historiske Museum mørkelagt. Og hvem ved, hvad der gemmer sig rundt om i de skumle hjørner i den gamle museumsbygning. Et ting er dog sikkert: du kan få hvidløg og vievand i vampyrboden, så du er sikret mod mørkets onde kræfter.

Museet holder åbent fra klokken 18.00 – 21.00, når mørket har lagt sig over Aalborg, og der bliver nok at opleve på museet.

Mød museets skelet undervejs

Rundt om på museet kan du blandt andet mærke på rådne indvolde tilsat øjne, forlorne tænder og klør, du kan møde museets skelet, der går igen, eller du kan besøge de døde dukkers mindestue og det giftige apotek.

I løbet af aftenen kan du desuden høre uhyggelige, men sandfærdige spøgelseshistorier i den mørke Aalborgstue.

“Er du bange for mørke, kan vi anbefale, at du tager en lommelygte med,” anbefaler museet.

Arrangementet henvender sig til børnefamilier med børn fra seks år og op.

Du kan finde mere info her.

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Læs i kategorien

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Læs i kategorien