Nyt event i Rebild Bakker: Live-musik med sommermenu og vin ad libitum

Oplev en uforglemmelig sommerdag i hjertet af Rebild Bakker, når Hotel Comwell Rebild Bakker inviterer til stemningsfuld sommerjazz med De4maver.
Glæd dig til en eftermiddag fyldt med bløde jazztoner, gastronomiske oplevelser og afslappet atmosfære i hotellets smukke atriumgård.
Her skabes de perfekte rammer for en sanselig oplevelse, hvor musik, natur og mad går op i en højere enhed.
Det finder sted 30. maj 2026 fra klokken 12.00-17.00.
Hotellet ligger blot en lille halv times kørsel fra det centrale Aalborg.
Mens De4maver leverer stemningsfuld jazz, kan gæsterne nyde et glas kølig vin, en forfriskende cocktail eller kolde specialiteter fra baren.
Arrangementet emmer af sommerstemning, nærvær og godt værtskab – ideelt til en hyggelig eftermiddag med venner, familie eller kolleger.
Køkkenet byder på en imponerende menu med en buffet af sæsonens bedste råvarer og smage inspireret af både det nordiske og det internationale køkken.
Under arrangementet vil der være vin, øl og vand ad libitum.

En menu skabt til sommerens smage
Gæsterne kan blandt andet glæde sig til:
Makirulle med rød tun, ponzu og syltet ingefær
Varmrøget laks fra Skagen Salmon med sauce tatar og sprødt
Kyllingesalat af velfærdskylling fra Rokkedahl
Dampede hvide asparges med håndpillede rejer og sauce gribiche
Sprøde mini forårsruller med jomfruhummer
Stenovnsbagt neapolitansk pizza med kartoffel fra Store Vildmose og havgus
Grillet skærissing med beurre blanc og linemusling
BBQ ribs med sommerslaw og friterede kartofler
Et stort udvalg af oste, snacks og friskbagt foccacia
I isboden venter sommerens søde fristelser med friskkørt is, guf, flødeboller og ispinde overtrukket med chokolade fra Callebaut.
En oplevelse ud over det sædvanlige
Sommerjazz i Rebild Bakker er mere end blot en koncert – det er en oplevelse, hvor musik, gastronomi og natur smelter sammen i elegante omgivelser.
Uanset om du er passioneret jazzelsker eller blot ønsker en særlig sommeroplevelse, er dette en oplagt anledning til at nyde livet i smukke omgivelser.
Antallet af pladser er begrænset, og reservation anbefales derfor i god tid.
Nyd en stemningsfuld eftermiddag med sommerjazz på Hotel Comwell Rebild Bakker.
Sammen med drikkevarer ad libitum i fem timer får du hele arrangementet til 650 kr.