Smag over 100 vine: D’Wine inviterer til vinfestival

Har du også lyst til at tilbringe en aften med god stemning og rigeligt med lækker vin?
Så har du mulighed for det til D’Wines Vinfestival.
Deres vinfestival er hvert år en kæmpe succes, og derfor afholder de den igen fredag den 17. maj og lørdag den 18. maj, kl. 18.30-21.00 begge dage.
Det ligger lige oveni pinseweekenden, så det er det perfekte tidspunkt til at slappe af og nyde livet med over 100 fantastiske vine.
Du får udleveret et vinglas ved indgangen, og så er det bare at udforske, smage, snakke, sludre og gå på opdagelse med dine sanser i 2½ time. Glasset må du endda tage med hjem efterfølgende.
Det koster 349,- pr. person inkl. smageglas, og du kan købe billet her.

Mød vinmagerne
D’Wine & Friends, som vinfestivalen hedder, er en anderledes vinfestival end dem, du kender.
Her er det ikke en dansk importør, der præsenterer vinene, men vinmagerne selv.
“Kom og mød Jesus, manden bag vores Manso og Silvanus, Antonio fra Señorio de Nevada, Familien Boch som står bag vores underskønne Riesling fra Mosel, eller hvad med vores vinmager Andreas fra Baden der laver fedmefuld Chardonnay og verdensklasse Pinot Noir.
Dette er bare et lille udvalgt af de skønne mennesker vi inviterer op,” skriver vinbaren om arrangementet.
Vinfestivalen foregår i baggården bag D’Wine Bar på Algade 54.