Slangehorror: 80 pytoner efterladt tæt på Aalborg

En opsigtsvækkende sag om dyremishandling har rystet Nordjylland, efter at politiet i maj 2024 fandt over 80 kongepytoner i en ejendom i Vester Hassing – kun 20 minutters kørsel fra Aalborg.
Nu er en 39-årig mand blevet dømt i retten i Aalborg for at have efterladt slangerne under forfærdelige forhold.
Sagen begyndte, da en nabo slog alarm til politiet på grund af en voldsom stank fra ejendommen.
Voldsom dyremishandling
Da politiet ankom, fandt de 83 slanger opbevaret i små kasser.
Ti af dem var døde, flere i forrådnelse, mens de overlevende var stærkt afmagrede og befængt med blodmider.
Der var hverken mad eller vand til dyrene.
Slangetæmmer Peter Løvemark, der blev tilkaldt, beskrev fundet som chokerende.
Til TV2 Nord sagde han:
“Det var ren førstehjælp. Flere af slangerne drak flere liter vand med det samme, hvilket tydede på, at de havde været uden væske i meget lang tid.”
Her er dommen
I retten forklarede den 39-årige, at slangerne var en del af et samarbejde med en forretningspartner, hvor de avlede og solgte slanger.
Han overtog dyrene som led i en handel, men opdagede hurtigt, at de var i dårlig stand.
Da han skulle flytte, valgte han at efterlade dem i huset.
Anklager Ingrid Munch understregede, at det var hans ansvar at sørge for dyrenes velfærd, uanset omstændighederne.
Hun fremhævede, at det var særligt skærpende, at slangerne blev efterladt uden hjælp.
Embedsdyrlægen, der undersøgte slangerne, beskrev forholdene som groft uforsvarlige.
Den 39-årige blev dømt i overensstemmelse med anklageskriftet og valgte at modtage dommen.
Hvilket vil 60 dages betinget fængsel med vilkår om 80 timers samfundstjeneste og samtidig frakendt retten til at eje og beskæftige sig med dyr i tre år.
Nordjyllands Politi har siden fundet et nyt sted til de overlevende slanger.