Skaber utryghed flere steder: Skubbemanden hærger i Aalborg
Igennem længere tid har man eksempelvis på det sociale medie Reddit kunne læse om en aggressiv mand i Aalborg.
Det er især i Øgadekvarteret, at mange har oplevet en mand, der går direkte ind i folk på gaden eller slår deres telefon ud af hånden.
Men det er også oplevet adskillige andre steder i det centrale Aalborg.
Nu har DR taget fat i sagen.
De har blandt andet talt med med en kvinde, der tre gange har oplevet, at manden gik ind i hende.
Hun fortæller, at hun har meldt ham til politiet, men hun ønsker ikke at stå frem.
Går umotiveret ind i folk
Nordjyllands Politi bekræfter over for DR, at de kender manden, som på sociale medier bliver kaldt ”skubbemanden” eller ”telefonklaskeren”.
“Vi får fortalt, at en person går rundt i området og umotiveret går ind i folk.
Selvom anmelderne forsøger at gå i en stor bue udenom ham, rammer han dem alligevel, siger politikommissær Simon Jacobsen.
Politiet har talt med manden, som ifølge dem har erkendt episoderne, men han er ikke sigtet for noget.
Kan tale ham til ro
Selvom sagen har skabt utryghed, vurderer politiet ikke, at der er grund til bekymring.
“Ud fra den samtale, vi har haft med ham, har vi vurderet, at vi nok kan tale ham til ro, siger Simon Jacobsen.
Han understreger dog, at borgerne skal henvende sig, hvis de oplever noget lignende.