Sinful melder ud: Aalborg-bydele topper årets sexlister

Året er ved at rinde ud, og traditionen tro har sexlegetøjswebshoppen Sinful taget et kig ind i danskernes soveværelser.
På baggrund af alle ordrer i 2025 har Nordeuropas største webshop for sexlegetøj igen kortlagt, hvor i landet det går vildt for sig under dynen – og hvor der måske stadig er plads til lidt mere fantasi.
Og her markerer Nordjylland og Aalborg sig tydeligt.
I toppen af den mere kulørte del af statistikken finder man Sindal, som kan kalde sig årets mest kinky by i Danmark.
Her er der købt markant mere fetish-sexlegetøj end i resten af landet, helt konkret 3,2 gange mere end landsgennemsnittet.
Det er andet år i træk, at den nordjyske by ligger helt fremme, når det handler om lyst, leg og nysgerrighed i soveværelset.

Kinky og fræk i Aalborg
Også i Aalborg-området viser tallene, at der bliver eksperimenteret.
Aalborg Øst placerer sig som nummer fire på listen over de mest kinky byer i Danmark og samtidig som nummer ni blandt de frækkeste.
Det betyder, at bydelen overhaler en lang række større og mere centrale postnumre, når det gælder køb af sexlegetøj.
Nord for Limfjorden har man til gengæld valgt en lidt anden tilgang. I Nørresundby er der købt flere erotiske julekalendere pr. indbygger end noget andet sted i landet.
Det udløser titlen som årets juleby og tyder på, at nedtællingen til juleaften her foregår på en lidt mere voksen måde.
Ser man på landsplan, er det Randers C, der topper listen som årets frækkeste by med et salg af sexlegetøj, der ligger næsten tre gange over landsgennemsnittet.
Flere køber kondomer
I den modsatte ende finder man Hellebæk, hvor der i 2025 er solgt mindst sexlegetøj pr. indbygger i hele landet.
2025 bød dog ikke kun på mere legetøj, men også på mere ansvarlighed.
Hele 1,5 millioner kondomer blev solgt i løbet af året, hvilket er det højeste antal nogensinde og en stigning på 21 procent sammenlignet med året før.
Ifølge Sinful vidner udviklingen om, at flere danskere prioriterer sikker sex, uden at det går ud over lysten.
Det billede bakkes op af tal fra Sex & Samfund, som viser, at 2024 havde det laveste antal klamydiatilfælde i ti år.
13 kilometer dildo
Sinfuls gennemgang af året, der gik, rummer også en række mere kuriøse detaljer.
Der blev blandt andet solgt over 13 kilometer dildo på landsplan, danskerne købte næsten 25.000 liter glidecreme, og interessen for fantasy-sexlegetøj fortsatte med at stige markant.
Mens Esbjerg topper salget af glidecreme, er Vissenbjerg den mest eventyrlystne by, Rønnede har det stærkeste underliv, og Billund ligger i top, når det gælder prostataprodukter.
Tallene stammer fra Sinfuls landsdækkende analyse af ordrer i 2025 og giver et sjældent indblik i danskernes sexliv anno nu.
Vil man dykke endnu længere ned i, hvilke byer og fornavne der topper listerne over de mest frække, kinky og eksperimenterende danskere, findes alle detaljer i rapporten Året Der Gik 2025.