Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Efter terror i Australien: Sikkerheden på Aalborg Julemarked er i top

Aalborg Julemarked er et af de steder, hvor aalborgenserne i disse dage samles for at købe gløgg, ose lidt i juleboder og nyde den hyggelige julestemning.

Og det kan man fortsat gøre med ro i maven, mener City Manager, Jes Asmussen.

Efter angrebet i Australien søndag aften, hvor mindst 15 mennesker mistede livet, meldte Politiets Efterretningstjeneste ud, at man har øget opmærksomheden på julemarkederne i Danmark.

Det gælder selvfølgelig også Aalborg Julemarked.

Men her er sikkerheden allerede i top, fortæller Jes Asmussen, City Manager i Aalborg City.

Her er det nemlig en helt naturlig del af planlægningen, inden årets store højtid, at gennemgå sikkerheden, fortæller han:

“Når vi planlægger julemarked, søger vi tilladelse hos kommunen til at bruge pladsen udfra en komplet beskrivelse af indretning af området.

Og derudover søger vi tilladelse hos Nordjyllands Politi – både i forhold til nødveje og den generelle sikkerhed.”

Han forklarer i øvrigt, at Aalborg Julemarked er lidt specielt på den måde, at det er omgivet af høje bygninger, hvilket automatisk øger sikkerheden.

Desuden er der opsat klodser i begge ender, så det er umuligt at køre igennem markedet.

“Så vi har gjort alt, hvad vi kan for at gøre Julemarkedet trygt for vores gæster,” siger han.

Han har da heller ikke modtaget henvendelser fra bekymrede borgere eller andre, efter søndagens udmeldinger fra PET.

“Det er klart, at man er nødt til at øge sikkerheden, og holde ekstra godt øje, når sådan noget sker, men jeg er nu rigtig tryg ved at færdes her på vores Julemarked,” siger han og tilføjer:

“Jeg kommer selv herinde flere gange om ugen, og jeg oplever at folk hygger sig, og at der er god stemning.”

Uændret trusselsniveau

Også i resten af centrum er sikkerheden en prioritet. Her satte Aalborg Kommune for nogle år siden pullerter op flere steder i gågaderne, som kan køre op og ned for at øge sikkerheden blandt byens gæster.

På baggrund af søndagens terrorangreb har Rigspolitiet desuden bedt politikredsene om at skærpe opmærksomheden på jødiske lokaliteter.

Angrebet i Australien betegnes af de australske myndigheder som et terrorangreb rettet mod det jødiske samfund, da skyderiet ifølge dem var målrettet jøder, som var samlet i forbindelse med højtiden hanukkah.

PET understreger samtidig, at trusselsniveauet i Danmark er uændret. Det nationale trusselsniveau er fortsat 4 ud af 5 og betegnes som ”alvorligt”.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.