Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Tak til blæsevejret:  Senere i dag er strømmen gratis i flere timer

Det er ikke kun haveentusiaster, der kan glæde sig over foråret. Også elkunder har grund til at smile. Weekenden byder således på bunkevis af billig strøm.

Det skriver energiselskabet OK i en pressemeddelelse.

“Elprisen bliver igen banket i bund i weekenden. Lørdag og søndag er der gode muligheder for at udnytte den lave elpris og fx oplade bilen til næsten ingen penge.

Det er godt nyt for de danskere, der har en variabel elaftale, der følger markedsprisen. Danskere med fastpris på strøm kan derimod ikke få glæde af de lave priser,” siger Troels Skipper, produktchef for el i energiselskabet OK.

Det er især forårssolen og masser af blæst, der sætter gang i solceller og vindmøller over hele landet. Samtidig betyder de lune temperaturer, at der ikke skal bruges så meget energi til boligopvarmning i øjeblikket.

Gratis strøm otte timer i træk – oplad elbilen til en tier
Den store elproduktion presser priserne i bund og gør strømmen gratis* det meste af lørdag og meget billig store dele af søndag.

Lørdag er elprisen i Vestdanmark i minus hele otte timer i streg fra kl. 11 om formiddagen til kl. 19 om aftenen. Billigst bliver det mellem 12-17, hvor den rene elpris er helt nede mellem minus 15 øre og minus 29 øre pr. kWh. inkl. moms.

I denne periode vil det koste ca. 10 kr. at oplade en almindelig elbil som fx en VW ID4.** Og det er endda inklusive alle omkostninger (el, transport, moms, afgift og tillæg).

Prognosen for søndag tegner samme billede med masser af billig strøm fra 10-17 og middagstimerne som de allerbilligste.

*Strømmen er gratis, når den rene elpris er 0 kr. eller derunder. Ud over den rene el betaler elkunder for transport af strømmen til Energinet og det lokale netselskab (tariffer) og moms og afgifter til staten. Dertil kommer evt. abonnement og/eller kWh-tillæg til elselskabet.

**Ved at oplade bilen hjemme i de seks billigste timer lørdag, vil det være muligt at lade ca. 60 kW. Det svarer omtrent til opladning af batteriet i en VW ID4 fra 10-80 procent. Det giver en samlet pris på opladning på mellem 5-15 kr. afhængigt af den specifikke elaftale.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.