Nyhedsbrev

Ved tilmelding til MigogAalborg Nyt accepterer du vores samtidig vores vilkår og betingelser for nyhedsbrevet.

Artikler med:

Nyeste artikler

Har du set de mange hvide telte?: Tusinder samles til DHL-stafet i denne uge

Af Michael Qureshi

De har nærmest være umulige ikke at spotte.

Enten fra Aalborg-siden eller ovre i Nørresundby. De mange store hvide telte som i et stykke tid har fyldt en hel del i området.

Mange har måske undret sig over, hvorfor de er sat op. Men der er ikke tale om en større grillfest blandt beboerne i Nørresundby.

Derimod løber DHL-stafetten af stablen for første gang fra Lindholm Strandpark, hvor man tidligere har haft målområde i Kildeparken inde i Aalborg.

Kildeparken er dog reserveret til IDRÆTSMØDET, hvor mange børn samles derinde i de to kommende dage.

Har du set de mange hvide telte?: Tusinder samles til DHL-stafet i denne uge

Helt nye ruter

Derfor har DHL-stafetten 2021 været henvist til Nørresundby, hvor man nu også kommer til at have nye ruter.

Løberne kommer blandt andet ud på Thistedvej, der går mod lufthavnen og så i det grønne areal ved Lindholm Brygge.

WALK-ruten bliver derimod over Kulturbroen og så ved Vestre Fjordpark samt bådehavnen.

Har du set de mange hvide telte?: Tusinder samles til DHL-stafet i denne uge
Løberuten til DHL stafet
Har du set de mange hvide telte?: Tusinder samles til DHL-stafet i denne uge
Gå ruten til DHL-stafet

I 2019 samlede DHL-stafetten 19.000 deltagere, og man melder udsolgt til 2021-løbet. Sidste år var det store firmaevent aflyst grundet Corona, så der har været fuld opbakning til i år.

DHL-stafetten løbes både onsdag og torsdag i denne uge, og det kommer til at få betydning for trafikken især i Nørresundby-området.

Her bliver Thistedvej i hvert fald påvirket ligesom Kulturbroen også påvirkes af de mange gående i DHL-stafetten.

Du kan læse mere her

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Læs i kategorien

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Læs i kategorien