Så går det løs: Morgendagens stjerner skal findes til Band Battle
Oplev morgendagens stjerner – og send din favorit videre
Derfor har man som publikum stor medbestemmelse, når de rette talenter skal udvælges.
“Hvert band/songwriter får cirka 15 minutter på scenen, og selvom det er en amatørkonkurrence, er kvaliteten altid høj. Alle bands har øvet og øvet, fordi det er deres chance på en stor scene med et professionelt setup,” forklarer Malene og fortsætter:
“Band Battle er et sted, hvor vi kan pleje det vækstlag, der er inden for Aalborgs rytmiske musik. Vi vil gerne skabe det bedste forhold for morgendagens stjerner, og bands og songwriters til Band Battle får de samme forhold, som professionelle musikere oplever på Skråen.”
Entré for en flad 50’er
Udover muligheden for at se de helt nye stjerner på musikscenen i Aalborg, kan man også se frem til mere etablerede musikere.
Tidligere vindere og deltagere kommer nemlig og optræder til semifinalerne, og til den store finale kommer sidste års vinder, MØRK, og underholder publikum, mens dommerne voterer.
“Sidste års vinder af Songwriter-kategorien, Angående Mig, er kommet med i DR’s Karrierekanonen, så artisterne fra Band Battle er fantastiske repræsentanter for det musikalske talent i Nordjylland,” siger Malene.
Skråen, Skovrock, Fredags Fest og landsdelens andre spillesteder og festivaler har tradition for at booke flere af de bedste Band Battle bands og singer/songwriters
Billetter til Band Battle skal altid købes i døren, og koster 50 kr. Du kan læse mere om Band Battle her.
Sådan er programmet for Band Battle 2019:
30. Marts: 1. Semifinale for bands
- Én mand stærk
- Ashton Malum
- Venus Future
- Ivory Park
Imens publikum stemmer og dommerne vælger deres favorit er der koncert med Sigurvin Sigurdsson
3. April : 1. Semifinale for songwriters
- Christian Mohr Levisen
- SIRO
- Distactions
- Lasse Børgesen
- Magnus
Imens publikum stemmer og dommerne vælger deres favorit er der koncert med R. Noor
5. april: 2. semifinale for bands
- Dot in the Universe og band
- Deep Sea /\ Low Tide
- MÖWE
Imens publikum stemmer og dommerne vælger deres favorit er der koncert med What a Month
19. april: 3. semifinale for bands
- Ocean Ways
- Tony Bin
- Philip Grandjean
- Franciska
Imens publikum stemmer og dommerne vælger deres favorit er der koncert med Long Line Down
24. april: 2. semifinale for songwriters
- Pipeline
- SILI
- Christine Bruun
- Klang
- Rune Søltoft
Imens publikum stemmer og dommerne vælger deres favorit er der koncert med Angående mig
11. maj: Band Battle finale for bands og songwriters