Festival, Picasso og MGP: Så meget sker der i weekenden i Aalborg
Foråret har for alvor ramt Aalborg, og weekenden byder på masser af oplevelser rundt i hele byen.
Du kan blandt andet tage til europæisk street market på Gammeltorv, opleve jazz og cocktails i intime omgivelser, gå på loppejagt eller tage familien med til det store MGP-show i AKKC.
Derudover byder weekenden også på strikkebingo og modeweekend i midtbyen.
Er du kunstinteresseret, har du i weekenden muligheden for at møde selveste Picassos barnebarn.
Læs med her og få overblikket over weekendens bedste oplevelser i Aalborg.
Shelter From The Storm Festival

Den 8. og 9. maj indtager Shelter From The Storm byen som Danmarks nye, ambitiøse folk- og countryfestival, hvor både internationale stjerner og stærke danske navne samles under ét tag i Nordkraft.
Her kan du bevæge dig fra intime, næsten hviskende koncerter til storslåede liveoplevelser, mens hele huset summer af musik, fællesskab og fortællinger. Festivalen er skabt som en helhedsoplevelse, hvor koncerter, artist talks, mad og pladebørs smelter sammen, og hvor publikum ikke bare ser på, men bliver en del af det hele.
Glæd dig til to dage, hvor musikken får lov til at fylde alle kroge, og hvor Aalborg får en ny festival, der sigter efter at blive noget helt særligt fra dag ét.
Se det fulde program og køb billet her.
Hvor:
Skråen
Kjellerups Torv 1, 9000 Aalborg
Hvornår:
8. og 9. maj kl. 15 – 00
Pris:
495-725 kr.
Urban sketching

Lær at tegne byen og oplev dine omgivelser med nye øjne.
Hos KaffeFairs bygning danner rammen om en kreativ dag, hvor du bliver introduceret til kunsten at tegne hurtige byskitser. Her handler det ikke bare om at tegne – men om at se byen med nye øjne og opdage detaljer, du normalt overser.
Workshoppen starter indendørs med en introduktion til frihåndsperspektiv, komposition og forskellige tegneredskaber. Herefter bevæger I jer ud i byen, hvor der arbejdes med at indfange stemninger og udsnit af bylivet gennem skitser. Dagen rundes af med fælles gennemgang og feedback på tegningerne.
Du får stillet tegneblok og basale materialer til rådighed, men er også velkommen til at medbringe egne redskaber som farveblyanter, tusch eller akvarel. Husk praktisk tøj efter vejret – og eventuelt et siddeunderlag.
Der er pause midt på dagen, hvor du enten kan nyde medbragt mad eller hente frokost to-go i KaffeFair, som ligger i samme bygning.
Det bedste af det hele? Der er 50% rabat på dette jubilæumshold med koden JUBILÆUM50.
Se mere og bestil billet her.
Hvor:
FOKUS
Strandvejen 19, 9000 Aalborg
Hvornår:
9. maj kl. 10 – 16
Pris:
Fra 222,50 kr.
Jazz og Cocktails på Mystique

Er du til cocktails, jazz og en stemning lidt ud over det sædvanlige, så er der noget særligt i vente fredag den 8. maj.
Hos Mystique på Aalborg Streetfood inviteres du indenfor til en aften, hvor tempoet sænkes, lyset dæmpes, og atmosfæren emmer af elegance.
Aftenen starter med åbne døre kl. 19.00, og fra kl. 20.30 kan du opleve live jazz på scenen med Salvador Olmos & co. Hans musik bevæger sig mellem det klassiske og det frie jazzede udtryk og skaber en lyd, der både er intens og dragende.
Fra kl. 21.00 åbnes der op for jam, hvor både musikere og sangere er velkomne til at være med – hvilket giver aftenen et ekstra levende og uforudsigeligt element.
Bag arrangementet står Mariella Hostrup og Salvador Olmos som en del af Jazz Do It.
Du kan forvente signaturcocktails, klassiske drinks med et twist og en lounge-stemning, der indbyder til at blive hængende lidt længere end planlagt.
Hvor:
Mystique, Aalborg Streetfood
Skudehavnsvej 35, 9000 Aalborg
Hvornår:
8. maj kl. 20:30 (døre åbner kl. 19)
Pris:
Gratis entré
Karnevalsdag for børn på Streetfood

Kom til en dag fyldt med farver, musik og ægte karnevalsstemning for børn.
Karnevello fra Aalborg Karneval kigger forbi Aalborg Streetfood og sætter gang i festen fra kl. 13-15 i madhallen. Her kan du opleve hans populære dans, hilse på ham og selvfølgelig få taget billeder.
Dagen er en perfekt optakt til børnenes karnevalsdag ugen efter, og allerede fra kl. 11.30 kan hele familien gå på opdagelse i en række kreative og sjove aktiviteter.
Slip fantasien løs i det kreative værksted, hvor du kan lave dine egne karnevalsmasker med fjer, glimmer og farver. Få ansigtsmaling mellem kl. 12 og 15 og bliv forvandlet til lige det væsen, du drømmer om. Du kan også slå dig ned i tegnehjørnet, hvor du kan farvelægge flotte karnevalsmotiver.
Det hele er gratis, og madhallen holder selvfølgelig åbent hele dagen med mulighed for at købe mad og drikke fra de mange boder.
En hyggelig, farverig dag for hele familien, lige midt i karnevalsstemningen.
Se mere her.
Hvor:
Aalborg Streetfood
Skudehavnsvej 35, 9000 Aalborg
Hvornår:
9. maj kl. 11:30-16:00
Pris:
Fri entré.
European Street Market på Gammeltorv

Har du ikke været forbi det europæiske marked på Gammeltorv endnu, så er lørdag den 9. maj sidste chance!
Fra den 5. til 9. maj forvandles Gammeltorv til et levende og stemningsfuldt madmarked, når European Street Market igen gæster byen. Her samles 17 boder fra forskellige europæiske lande og skaber en atmosfære, der leder tankerne mod sydens markedspladser.
Du kan gå på opdagelse mellem specialiteter fra blandt andet Holland, Frankrig, Grækenland, Italien og England – og der er rig mulighed for at smage sig gennem kontinentet. Glæd dig til alt fra italiensk pizza, pasta og pesto til hollandske oste, klassisk fish & chips, græske oliven og søde fristelser som fudge og chokolade.
Markedet byder ikke kun på mad. Du finder også boder med blandt andet franske sæber og smykker, som giver ekstra mulighed for at tage lidt af den europæiske stemning med hjem.
En oplagt mulighed for at opleve lidt af Europas smage og stemning – uden at forlade Aalborg.
Hvor:
Gammeltorv, 9000 Aalborg
Hvornår:
5.-9. maj
Tirsdag til torsdag: 10.00 – 18.00
Fredag: 10.00 – 19.00
Lørdag: 10.00 – 16.00
Pris:
Gratis entré
MGP Tour 2026

Der bliver sunget, danset og skruet helt op for feststemningen, når MGP Tour 2026 rammer Aalborg Kongres & Kultur Center den 9. maj 2026.
Interessen er allerede kæmpe stor – showet kl. 15 er nemlig udsolgt, men frygt ej! Der er nu åbnet for et ekstrashow kl. 11.
Publikum kan glæde sig til halvanden time fyldt med musik, farver, lys og masser af energi, når årets MGP-stjerner indtager scenen med de største hits fra årets show. Her bliver der både plads til fællessang, dans og store sceneshows med flotte koreografier og imponerende produktion.
Undervejs bliver publikum guidet gennem dagen af kendte TV-værter, som sørger for ekstra sjov, konkurrencer og god stemning for både børn og voksne.
Det bliver med andre ord en dag fyldt med MGP-magi og en oplevelse, hele familien kan synge med på længe efter sidste sang er spillet.
Skynd dig at sikre dig dine billetter lige her.
Hvor:
Aalborg Kongres og Kulturcenter
Hvornår:
9. maj kl. 11:00
Pris:
195 – 445 kr.
Modeweekend i Aalborg City

Er du til mode, trends og god stemning i midtbyen, så er der noget at glæde sig til lørdag den 9. maj.
Her inviterer Aalborg City til modeweekend, hvor byens gader forvandles til én lang catwalk med pop-up modeshows foran nogle af Aalborgs mest populære butikker.
Ruten starter i Gravensgade og bevæger sig videre gennem Bispensgade, Østerågade, Algade og slutter på Nytorv. Du kan hoppe til og fra undervejs – eller følge hele oplevelsen fra start til slut.
I løbet af dagen kan du opleve modeshows fra:
• 11.00 – 11.15: Stæhr
• 11.35 – 11.55: Vangsgaard Women & Men
• 12.10 – 12.25: Pieces
• 12.45 – 13.00: Kenza Sko
• 13.20 – 13.35: MSCH Copenhagen
• 13.55 – 14.10: Butler & Loftet
• 14.30 – 14.45: Modström
• 15.05 – 15.20: Sinnerup
Her får du et indblik i alt fra klassiske styles til sæsonens nyeste trends, mens modellerne indtager den røde løber midt i byen. Stemningen bliver løftet med musik, liv i gaderne og mulighed for at nyde et glas rosé undervejs.
Modeweekenden er en oplagt chance for at opleve, hvor alsidigt Aalborgs modeunivers er – uanset om du er på jagt efter nye favoritter til garderoben eller bare vil lade dig inspirere.
Hvor:
Gravensgade, Bispensgade, Østerågade, Algade, Nytorv
9000 Aalborg
Hvornår:
9. maj kl. 11:00-15:20
Pris:
Gratis entré
Strikkebingo på DNA

Er du til strik og hygge, så er der god grund til at kigge forbi Den Nordjyske Ambassade lørdag den 9. maj.
Her vender StrikkeBingo nemlig tilbage – en eftermiddag, hvor klassisk bingo bliver kombineret med garn, grin og god stemning.
Baren åbner allerede kl. 11:30, og kl. 16.00 bliver der skruet op for hyggen, når der inviteres på gratis kaffe og te, mens bingopladerne findes frem.
Der er selvfølgelig også præmier på spil – blandt andet strikkepinde, lækkert garn fra Hjertegarn og strikkebogen Sværmeri af Anette Danielsen.
Du er meget velkommen til at tage dit eget strikketøj med og slå dig ned blandt andre strikkeglade deltagere – her handler det lige så meget om fællesskabet som om spillet.
Det er gratis at deltage, men kræver tilmelding via mail, så du er sikker på en plads. For tilmelding, send en mail med antal deltagere til chili@dennordjyskeambassade.dk.
Arrangementet er for +18 – og lagt op til en eftermiddag med masser af hygge.
Hvor:
Den Nordjyske Ambassade
Jomfru Ane Gade 15
Hvornår:
9. maj kl. 16
Pris:
Fri entré (men husk tilmelding på chili@dennordjyskeambassade.dk)
Loppemarked på Schleppegrellsgade og Ryesgade

æt kryds i kalenderen søndag den 10. maj, hvor gaderne Schleppegrellsgade og Ryesgade igen bliver fyldt med loppeboder, gode fund, lokal stemning og masser af liv.
Her kan du gå på opdagelse blandt alt fra genbrugsguld til sjove fund, når beboerne i gaderne sælger ud af sager der trænger til nye liv.
Tag venner, familie eller naboen under armen og kom forbi til en hyggelig dag med skøn loppestemning i dejlige Vestbyen.
Se mere her.
Hvor:
Schleppegrellsgade og Ryesgade
9000 Aalborg
Hvornår:
10. maj kl. 10-15
Pris:
Fri entré
Pladebørs på Aalborg Streetfood

Samler du musik-nørd og samler på plader, er dette event som skabt til dig.
Søndag den 10. maj kan du nemlig gå på jagt efter musikalske skatte, når der er pladebørs hos Aalborg Streetfood.
Her kan du dykke ned i kasser fyldt med LP’er, CD’er og musikmerch på tværs af genrer – fra rock og pop til jazz, soul og meget mere. Uanset om du er samler eller bare nysgerrig, er der gode chancer for at finde noget, du ikke vidste, du manglede.
Når jagten er overstået, kan du nyde mad og drikke fra streetfoodboderne, og gøre det til en hyggelig dag med vennerne.
En oplagt mulighed for både musikelskere og dem, der elsker alle slags loppefund.
Se mere her.
Hvor:
Aalborg Streetfood
Skudehavnsvej 35, 9000 Aalborg
Hvornår:
10. maj kl. 11:30-15
Pris:
Fri entré
Loppemarked i Nørre Tranders

Tag familie og venner med til en dag fyldt med hygge, genbrugsjagt og lokalt fællesskab i Nørre Tranders.
Her forvandles hele området til et levende loppemarked, hvor du kan gå på opdagelse mellem stande i haver, carporte, garager og langs fortovene. Der vil være alt fra genbrugsguld og håndværk til små unikke kreationer, du ikke finder andre steder.
Det er en oplagt mulighed for at gøre et godt fund og samtidig opleve den særlige stemning i landsbyen, hvor der er liv og aktivitet i hver en krog.
Se mere her.
Hvor:
Lemvigvej 113
9220, Aalborg Øst
Hvornår:
10. maj kl. 10-15
Pris:
Fri entré
Mors Dag

På søndag er det Mors Dag.
Har du endnu ikke helt styr på gaven, så kommer MigogAalborg dig til undsætning!
Vi har lavet en stor guide fyldt med gode (til)bud på, hvad du kan give din mor i Mors Dag Gave. Se den lige her.
Late Picasso på Kunsten

Oplev en af kunsthistoriens største profiler i et helt nyt lys, når Late Picasso åbner på Kunsten i Aalborg.
Fra den 9. maj til 6. september kan du opleve den mest omfattende nordiske udstilling med Pablo Picassos sene værker i mere end 40 år. Her vises over 60 værker fra 1960’erne og 1970’erne, som giver et sjældent indblik i de sidste år af hans liv.
I denne periode arbejdede Picasso med en næsten ubegrænset skaberkraft, hvor han brød med tidligere konventioner og eksperimenterede frit med form, farver og udtryk. Resultatet er en række værker, der både er rå, legende og dybt personlige.
Udstillingen giver et unikt indblik i en kunstner, der aldrig stoppede med at udvikle sig, og som stadig i dag regnes for en af de mest indflydelsesrige i kunsthistorien
På åbningsdagen den 9. maj kan du glæde dig til taler fra blandt andet Picassos barnebarn, Bernard Ruiz-Picasso og Frankrigs ambassadør Christophe Parisot. Kom gerne i god tid og nup en drink i baren eller nyd Brasserie Kunstens lækre weekendbrunch med et glas bobler til. Husk at booke bord inden dit besøg.
Læs mere her.
Hvor:
Kunsten Museum of Modern Art
Kong Christians Alle 50, 9000 Aalborg
Hvornår:
9. maj – 6. september
Pris:
Årskort/entrébillet – se priser her.