Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Idrætsboom i Aalborg: Rekordmange melder sig ind i idrætsforeninger

sommerskole-2025-foto-martin-gravgaard.jpg-1024x683
Foto: Martin Gravgaard

Hvis du meldte dig selv – eller dine børn – ind i en idrætsforening sidste år, så er du ikke den eneste.

Idrætsforeningerne i Aalborg Kommune oplever nemlig markant fremgang.

Nye tal fra DGI og Danmarks Idrætsforbund viser, at hele 3.500 flere borgere meldte sig ind i en idrætsforening i 2025, hvilket betyder, at der nu er over 90.000 medlemmer i kommunens mange foreninger.

Og mens Aalborg slår rekord, er tendensen den samme i resten af landet.

På landsplan er medlemstallet for første gang nogensinde rundet 2,5 millioner – en historisk rekord.

De yngste og voksne strømmer til

Fremgangen i Aalborg gælder næsten alle aldersgrupper.

Særligt de yngste børn mellem 0 og 6 år og voksne over 24 år finder i stigende grad vej til foreningslivet.

Den eneste gruppe, der ikke vokser, er de 19-24-årige. Her skyldes det dog primært, at der ganske enkelt er færre unge i aldersgruppen – ikke at interessen for foreningerne er faldet, konkluderer DGI og Danmarks Idrætsforening.

Det er især aktiviteter som fitness, gymnastik, fodbold og sejlsport, der trækker nye medlemmer til.

Idrætsforeningerne bliver valgt til 

Det er fjerde år i træk siden nedgangen i corona-årene, at DIF og DGI’s samlede medlemstal sætter rekord.

”At vi igen i år ser et stigende medlemstal i idrætsforeningerne, er i høj grad foreningerne og de frivilliges fortjeneste.

Hver eneste dag sørger de for, at vi andre har mulighed for at være en del af et trygt og sundt fællesskab.

Foreningslivets betydning for vores samfund, både lokalt og nationalt, kan ikke understreges nok – og som formand i DGI Nordjylland, må jeg bare udtrykke den dybeste respekt og taknemmelighed”, siger DGI Nordjyllands formand Benny Hansen.

Medlemsrekorden vækker også glæde hos DIF.

“Det er fantastisk, at endnu flere valgte foreningsidrætten til i 2025. I idrætsforeningerne mødes børn, unge og voksne i stærke fællesskaber, hvor der både er plads til motion, hygge, ambitioner og nye venskaber.

Den nye medlemsrekord er et resultat af de mange frivilliges indsats, og de skal alle have en kæmpe tak for indsatsen,” siger DIF’s formand, Hans Natorp.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.