Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Redningsaktion på Nørresundby-siden: Måtte redde mand med rollator op af vandet

DSC_6470-1024x683
Arkivfoto af en tidligere sag Foto: Mathias Gregersen Larsen

En ældre mand blev søndag eftermiddag reddet op af Limfjorden ved Stigsborgbrygge i Nørresundby, efter han faldt i vandet.

Det skriver TV 2 Nord.

Ifølge indsatsleder Anders Brosbøl skete ulykken kort efter klokken 15, hvor manden stod med sin rollator og kiggede på træskibe ved vandet.

Var kraftigt afkølet

“Et par forbipasserende kunne høre ham råbe, men de kunne ikke se ham. Først da de kom helt ud til kanten, kunne de se ham forsøge at holde fast i bolværket,” siger Anders Brosbøl til TV 2 Nord.

Den ældre mand blev hurtigt reddet op af vandet, men var blevet kraftigt afkølet.

Han blev derfor pakket ind i varmetæpper og kørt til traumecentret.

“Han var ved godt mod,” fortæller indsatslederen.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.