Politiet tilkaldt: Masseslagsmål i Maximum
Det er årets største julefrokost-weekend, og det går vildt for sig mange steder.
Her til aften er det dog gået lidt for vildt for sig i forlystelsescentret Maximum i Skalborg.
Det skriver Nordjyske.
Nordjyllands Politi fik anmeldelsen om et større masseslagsmål klokken 19.40 og tog den meget alvorligt.
“De indledende meldinger gik på, at der var mange involverede, så vi sendte passende styrker. Det vil sige mange politifolk,” fortalte vagtchef Jesper Sørensen til Nordjyske ved 20.35-tiden.
Nu til aften er der dog faldet nogenlunde ro over gemytterne, og de fleste politifolk har forladt stedet igen.
“Jeg har lige talt med vores indsatsleder, og det lyder ikke til, at der er alvorlig tilskadekomst. Der er ro på igen, og så må vi se, hvilken sagskategori vi ender med,” sagde Jesper Sørensen desuden.
Politiet har dog stadig her til aften ikke det fulde overblik over, hvad der præcist er foregået, og hvilke sigtelser der kan blive tale om.
De har dog p.t. én anholdt, men det er fortsat usikkert om aftenens strabadser fører til flere.
Vagtchefen kunne heller kke sige noget om, hvilke relationer de involverede har til hinanden, hvad der var årsag til slagsmålet, eller hvor mange, der egentlig var oppe at slås.
Læs også: Gratis juleaften i Aalborg: Restaurant inviterer dem, der mangler et sted at være