Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Politiet måtte rykke ud: Børn vandrede alene på isen

Søndag eftermiddag indløb der en anmeldelse til politiet om, at flere børn befandt sig på isen på Kridtgraven i Hasseris.

Anmelderen oplyste, at børnene løb rundt på den frosne sø, og at der ikke umiddelbart var voksne til stede.

På baggrund af anmeldelsen blev en patrulje sendt til området.

Ved ankomst traf politiet fire unge mennesker på stedet.

De unge blev efterfølgende kørt til deres respektive hjemadresser, hvor de blev afleveret til forældrene.

Episoden endte heldigvis uden personskade.

Hændelsen sker i en periode med vintervejr, hvor isforholdene kan være usikre, selvom overfladen fremstår frossen.

Nordjyllands Politi har tidligere i forbindelse med det aktuelle vejr været ude at opfordre borgere til at holde sig fra frosne søer og vandhuller.

Politiet understreger, at isen kan være uensartet og svag, og at særligt børn ikke bør opholde sig på isen uden opsyn.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.