Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Politiet advarer: Corona-svindlere prøver at narre folk med falske links

Af Nathalia Hentze Nielsen
Foto: Rigspolitiet
Foto: Rigspolitiet

I løbet af pandemien er der kommet en digital bølge af svindlere, der forsøger at udnytte godtroende danskere.

Og nu er den gal igen.

Rigspolitiet skriver nu og advarer mod corona-svindlere, der prøver at narre folk, der bestiller tid til 3. stik.

Det gør de ved at sende et link, hvor man skal logge ind med NemID.

Politiet skriver, at man skal være kritisk og aldrig uploade et billede af sit nøglekort, selvom det ser ud, som om sms’en kommer fra en myndighed.

 

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.