Opruster sikkerheden for EU-topfolk: Det betyder det for trafikken i Aalborg

Sikkerheden bliver skruet en tand eller to op, når hundredevis af europæiske politikere og deres medarbejdere besøger Aalborg 1.-12. juli.
De mange toppolitikere kommer forbi i anledningen af, at Danmark overtager EU-formandsposten og Aalborg Kongres og Kultur Center (AKKC) bliver vært for 12 dages uformelle ministermøder, embedsmandsmøder og konferencer.
I starten af året blev det meldt ud, at topmøderne af sikkerhedsmæssige årsager ville lægge beslag på 700 parkeringspladser ved AKKC og afspærring af flere veje i det centrale Aalborg.
Nu ser det dog ud til, at sikkerhedsforanstaltninger ikke kommer til at påvirke omgivelserne i helt så høj grad.
“Vi ser ikke, at det skulle give de store udfordringer for borgerne.
Måske i forbindelse til- og afrejse fra de forskellige møder, men AKKC er et sted, hvor man er vant til at afvikle større arrangementer, så det hele skulle kunne foregår uden nævneværdige udfordringer ,” siger politiinspektør Henrik Skals, der er operationsansvarlig, til MigogAalborg.
Grundigt forberedt
Han påpeger dog, at der kan forekomme delvise afspærringer af området omkring AKKC, men ikke af hele parkeringsarealet.
“Helt generelt kan jeg sige, at Nordjyllands Politi vil være til stede primært i og omkring Aalborg med uniformeret og civilt politi i forbindelse med EU-formandskabets aktiviteter i politikredsen,” forklarer politiinspektøren.
Politiets arbejde og opgaver spænder vidt fra eksempelvis bevogtning, til trafikregulering og sikring af bygninger og områder. Skulle der ske noget uforudset, så er politiet også klar til at gribe ind og håndtere dette, lyder meldingen.
Henrik Skals er ikke i tvivl om, hvor på skalaen indsatsen omkring EU-formandskabet befinder sig:
“Det ligger i den større ende.”
Han kan dog ikke komme ind på, hvor mange ressourcer eller hvilke specifikke opgaver, der skal løses, når EU indtager byen.
Han lægger ikke skjul på, at politiet er grundigt forberedt til opgaven ved AKKC. Blandt andet holdt man i marts måned en stor beredskabsøvelse i og omkring kongrescenteret.