Nyt tiltag: Aalborg Streetfood indfører studierabat

Aalborg Streetfood har efterhånden fem år på bagen ( … hvilket i øvrigt fejres med en kæmpe fest i starten af oktober).
Der er langet masser af spændende mad over disken i de mange boder, og der bliver løbende præsenteret spændende nyheder fra de mange verdenskøkkener.
Nu er Aalborg Streetfood klar med en markant nyhed, som nok skal gøre mange unge mennesker glade.
Fra 1. september har de nemlig indført studierabat i ALLE Aalborg Streetfoods køkkener, og det er en rabat, der virkelig batter noget.
Vil være et samlingspunkt for byens studerende
Ved fremvisning af gyldigt studiekort og militær-ID kan du nemlig få hele – 20 % på dit personlige køb i en af boderne.
“Vi vil gerne give de studerende endnu bedre muligheder for at bruge vores faciliteter til at studere – eller som et samlingspunkt for studiegruppen.
Udover at man kan få lidt lækkert at spise og drikke til en skarp pris, har vi også masser af sjove aktiviteter som eksempelvis karaoke, shuffleboard, arkademaskiner, brætspil og mange fede events i løbet af året.
De kan forhåbentlig være et tiltrængt afbræk fra bøgerne,” forklarer marketingmanager Amalie Bräuner.
Alle studerende (og folk med militær-ID) kan desuden få – 15 % i baren på alle drikkevarer (gælder ikke smagsbræt, kander, vinflasker og helflasker eller under Happy Hour).
Spar masser af penge på frokosten
De gode tiltag stopper slet ikke ved studierabat til alle byens mange studerende.
Fra 15. september indfører Aalborg Streetfood nemlig et frokost-koncept, der kort og godt går ud på at man alle torsdage og fredage kan få – 30 % i køkkenerne i tidsrummet 11.30 – 16.00.
“Der er rigtig mange mennesker, der benytter frokostpausen til at tage et smut ned til vandet for at nyde udsigten og lidt mad. Vi håber, at vi med det nye tiltag, kan få lidt flere nordjyder til at få øjnene op for de mange fantastiske køkkener, som vi har,” siger direktør Toni Jørgensen.