Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Kæmpe ambitioner: Nyt spektakulært ismejeri slår dørene op i dag

HalshavnebyNordjyllandsommerHavkattenismejerietstreetartkunst088of138-1024x683

Efter måneders renovering, forsinkelser og masser af forventning er ventetiden endelig forbi i en af kommunens mest populære badebyer.

Det nye ismejeri ved havnen i Hals åbner nemlig for alvor i dag, søndag, hvor de første gæster kan kigge forbi mellem klokken 11.00 og 22.00.

Lørdag blev brugt som en slags generalprøve, og på sociale medier lagde indehaverne ikke skjul på, at de stadig er helt nye i gamet.

“I dag (lørdag red.) er den store prøve, og i morgen åbner vi for alvor fra 11.00 til 22.00. Husk at vi er HELT nye, og mange ting kan gå galt. Vi har ca. 20 varianter i isdisken denne weekend,” skriver de.

Total forvandling

Den tidligere sportsforretning på havnen er blevet forvandlet fra top til tå.

Gulve, vægge, lofter, installationer og udendørsarealer er blevet bygget helt om, og resultatet er et ismejeri, der skiller sig markant ud.

Bag projektet står Joakim Brader og Ejner Mosen, som gennem det seneste år har arbejdet intenst på at skabe en oplevelse, der rækker langt ud over en almindelig isbutik.

Kæmpe ambitioner: Nyt spektakulært ismejeri slår dørene op i dag

Hele indretningen er specialdesignet af designer Jennie Oxlade, som blandt andet har skabt de karakteristiske blå epoxy-gulve, speciallavede møbler og store kunstværker inspireret af is.

Selv toiletterne har fået en særlig behandling med kunst på væggene og spejle i loftet.

Sådan her så det ud, da de åbnede dørene lørdag aften:

“Det er noget, der er produceret helt særligt hertil,” siger hun. 

Kæmpe ambitioner: Nyt spektakulært ismejeri slår dørene op i dag

Ambitionen er 32 slags is

I denne åbningsweekend kan gæsterne vælge mellem omkring 20 forskellige varianter i isdisken.

På sigt er ambitionen dog, at udvalget skal vokse til hele 32 slags hjemmelavet is.

Bag disken står blandt andre Ejner Mosen og den daglige leder Jacob Starcke, som gennem længere tid har eksperimenteret med et væld af smage.

Desuden vil man udover is, også kunne købe fadøl og cocktails. 

Kæmpe ambitioner: Nyt spektakulært ismejeri slår dørene op i dag

Menuen kommer blandt andet til at byde på klassikere som vanilje og chokolade, men også mere utraditionelle varianter som Dubai-chokolade, Ferrero Rocher, pretzel med saltkaramel, panna cotta med passionsfrugt og kokos/mango piña colada.

Derudover bliver der serveret hjemmelavet guf, sorbeter, fadøl og cocktails.

Is med udsigt til havnen

Udendørs er der etableret en ny, hævet terrasse med udsigt over havnen, ligesom der er opført en stor pergola med glaspartier og barområde.

Ambitionen er, at stedet både skal være et oplagt stop til en is om dagen og et hyggeligt samlingspunkt til øl og cocktails på de lange sommeraftener.

Efter en lang ventetid kan de første gæster altså endelig tage det nye ismejeri i brug fra i dag.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.