Genialt: Nye parkeringspladser åbner midt i Aalborg
Parkeringskælderen på Budolfi Plads er populær – rigtig populær.
Der er kun lige over 100 pladser til rådighed, så man skal ofte være heldig, hvis man skal finde en plads til bilen i det centrale parkeringshus.
Men nu kan vi afsløre en særdeles god nyhed til dig, der godt kan lide at parkere helt centralt.
Det er nemlig blevet muligt at parkere på øverste dæk ved Danske Bank-bygningen på Algade 53, hvor 22 nye parkeringspladser nu står til rådighed i udvalgte tidsrum.
Det oplyser Hans Andersen fra City-Ejendomme Aalborg til MigogAalborg.

Parkeringspladserne bliver brugt af Danske Bank i den normale arbejdstid, men pladserne står tomme alle eftermiddage – og i weekenderne.
Derfor åbner man nu for de pladser til alle bilister, der drømmer om en parkeringsplads lige i hjertet af Aalborg.
“De ekstra parkeringspladser kommer specielt byens borgere til gode når folk skal ind og handle i byen, ud at spise på byens mange gode restauranter eller specielt i weekenderne, hvor de nærliggende parkeringshuse typisk er fyldt op,” siger Hans Andersen.
Information om den “nye” parkeringsplads
Adgangen til parkeringsdækket sker via Algade, overfor Aalborg Historiske Museum og restauranten Bach og Nurup.
Parkeringen er tilgængelig i følgende tidsrum:
- Mandag til fredag: 16.30 – 07.30
- Fra fredag 16.30 til mandag morgen 07.30 (dvs. hele weekenden)
- Samt på helligdage
Betalingen er enkel og sker via EasyPark-appen, hvor prisen er 22 kroner i timen.



