Ny leder for Aalborg Festivals: Aalborg har et kæmpe kulturelt potentiale

Aalborg Festivals er slut for i år og de mange gæster har oplevet alt fra Danmarks største spilfestival, kunstudstillinger, shows i international verdensklasse, Den Blå Festival og meget, meget mere.
Festivalen vender stærkt tilbage i 2018, hvor det er en ny mand, der står i spidsen for det hele. Det er den musikuddannede Casper Hestbech, som i år har haft en observerende rolle under festivalen:
”Jeg har stort set alt hvad festivalen har haft at byde på og det har heldigvis været meget. Jeg er yderst imponeret og glæder mig bare til at udvikle endnu mere på festivalen i fremtiden.” fortæller Casper, da vi møder ham til en snak.

Foto: Rafael Zajac.
Aalborgs kulturliv skal understøttes
Casper er meget imponeret af det arbejde, der bliver udført til Aalborg Festivals.
”I år er der eksempelvis 19 frivillige i Aalborg Festivals, foruden de mange der hjælper de andre organisationer. Det siger mig, at Aalborg har et potentiale og en masse ildsjæle, som vil være med til at videreudvikle Aalborg på den kulturelle front.”
”I løbet af det næste år, skal jeg observere kulturmiljøet i Aalborg. Jeg skal gribe de bolde, som forskellige ildsjæle kaster til mig. Vi skal udnytte det potentiale som byen har, og det bliver min fornemmeste opgave.” fortæller Casper.
Samtidig skal Aalborg Festivals understøtte det kulturliv som er her i forvejen:
”Vi skal hjælpe de stærke organisationer som 1000fryd, Studenterhuset, Skråen osv. Det hele skal komme indefra kernen af Aalborgs kulturliv. Aalborg Festivals giver en platform for, at kulturinstitutionerne i Aalborg kan få snakket sammen og måske tænke lidt ud af boksen.” fortæller Casper.

Foto: BrknRib Photo and Artwork.
Kæmpe ambitioner på Aalborgs vegne
Der er ingen tvivl om, at Casper har store ambitioner med Aalborg Festivals. Drømmen er at gøre festivaldagene til en national begivenhed, som folk rejser til for at opleve. Målet er, at festivalen bliver 12 dage med fuld knald på:
”Hvis du eksempelvis er nede og høre musik på Den Blå Festival, jamen så uanset hvilken vej du så går ud af byen, så møder du andre elementer at Aalborg Festivals – fx en af de hvide kuber fra Kunstfestivalen.
Jo mere der sker, jo større chance er der jo for, at man får oplevet noget kultur, som man måske ikke lige havde troet man skulle se eller høre.”
For Casper er det helt afgørende, at man får trukket kulturen ud i byrummet og forsøger sig med nogle både skæve og anderledes ting.
Aalborg Festivals flytter snart ned i Nordkraft, hvor de kommer til at sidde midt i kulturens centrum. Men Casper regner ikke med at få ret meget tid til at nyde den lækre beliggenhed:
”Jeg skal ud og snakke med alle dele af Aalborg: erhvervslivet, kulturinstitutionerne, borgerne osv. osv. Jeg skal nok have fat i et løbehjul, så jeg kan nå det hele” afslutter han.