Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Fans har efterspurgt dem længe: Nu kommer Sort Sol til Aalborg

Pressefoto
Pressefoto

Siden Sort Sols eksklusive finalekoncert på Copenhell sidste år – bandets eneste fuldtonede show i seks år – har gruppens fans vedholdende efterspurgt flere optrædener. Og de kommer nu.

Et af Danmarks mest legendariske rockbands, Sort Sol, tager på turné til foråret og rammer Musikkens Hus i Aalborg lørdag 2. maj 

De stiller naturligvis i stærkeste formation: Steen Jørgensen (vokal), Lars Top-Galia (guitar) og Tomas Ortved (trommer), kompetent flankeret af to tidligere Raveonettes-musikere: AC (bas) og Manoj Ramdas (guitar).  

Bandet plejer både at være garanter for spektakulær lyssætning og en musikalske diversitet, der gør liveoplevelsen helt speciel, og der er sange nok at tage af i det omfattende bagkatalog.

Det kunne være numre som Siggimund Blue, Popcorn, Holler High, Daughter of Sad eller Let Your Fingers Do The Walking. Uanset hvad, bliver det en magisk aften fra et legendarisk band, som siden 1970’erne har været med til at forme og forny lyden af dansk rock. 

Det hele begyndte i 1977, da det unge punkband Sods blev dannet i København. Den oprindelige sammensætning bestod af Steen Jørgensen (vokal), Peter “Peter” Schneidermann (guitar), Knud Odde (bas) og Tomas Ortved (trommer).

De udgav deres første studiealbum, Minutes to Go, i februar 1979 – et album, som i dag betragtet som det første danske punkalbum. 

I 1983 udgav gruppen sit første album i Danmark under navnet Sort Sol, Dagger & Guitar, og senere fulgte i 1988 Everything That Rises Must Converge der blev beskrevet som deres gennembrud.

Et endnu bredere publikum nåede de med det prisvindende album Flow My Firetear i 1991, og i 1993 eksploderede det helt med albummet Glamourpuss, som indeholdt nummeret Let Your Fingers Do the Walking, der blev gruppens absolut største hit.

Sangen blev brugt året efter i den succesfulde film Nattevagten. I 2022 havde albummet solgt over 120.000 eksemplarer i Danmark og vundet flere priser. 

Og nu kommer de altså til Aalborg og spiller i Musikkens Hus lørdag 2. maj 2026 kl. 20 i Koncertsalen 

Billetsalget åbner på fredag 7. november kl. 10 på Ticketmaster.  

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.