Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Du kender dem fra de danske strande: Nu kan du selv lege og lære livredning i TrygFondens tårne

IMG_3114NY-1024x576
Leg og lær livredning med TrygFonden. Foto: PR

Har du nogensinde prøvet at hoppe i vandet med en redningsvest?

Eller padlet på et rescue board ligesom en rigtig livredder gør det på de danske strande?

Du har nu mulighed for at prøve flere aktiviteter med livredningsudstyr hvis du tager familien med i svømmehallen og prøver TrygFondens “Leg og Lær livredning”-koncept.

Det er både sjovt og lærerigt – og i sidste ende hjælper det børn til at færdes trygt i vand.

Du kan finde et livreddertårn både i Gigantiums svømmehal, Haraldslund, Skansen i Nørresundby og mange flere steder rundt omkring i Nordjylland.

Livreddertårne i hele landet

Rundt om i landets svømmehaller står TrygFondens livreddertårne, der ligner de klassiske røde og hvide tårne, man kender fra stranden.

Men i stedet for at være bemandet med livreddere, er de fyldt med alt det udstyr, du skal bruge til at lære livredning.

“Børn elsker vand, og de synes, det er spændende og sejt at lege med udstyret,” fortæller René, projektchef hos TrygFonden, til MigogAalborg.

“Næste gang du laver en bombe fra kanten, kan du tage en redningsvest på eller prøve at padle på et rescue board. Det gør dig ikke bare bedre til at færdes i vandet – det gør dig også mere tryg.”

Der er både redningskranse, livredningstorpedoer, bjergedukker, redningsveste og endda rescue boards, som du kan prøve at balancere på.

Alt sammen til fri afbenyttelse.

Svømmehallens livreddere er også klar til at vise udstyret frem og fortælle, hvordan man bruger det – så bare spørg om råd og vejledning næste gang du ser det rød-hvide tårn.

Du kender dem fra de danske strande: Nu kan du selv lege og lære livredning i TrygFondens tårne
Leg og Lær livredning med TrygFonden. Foto: PR

En sjov måde at blive mere tryg i vandet

Det hele handler om, at livredning er for alle – store som små.

“Vi vil gerne gøre livredning tilgængeligt for alle – ikke kun for de få. Ligesom vi lærer børn at færdes sikkert i trafikken, mener vi også, at alle skal have mulighed for at lære at begå sig i vandet,” siger René.

En undersøgelse fra TrygFonden viser, at hver fjerde dansker har været tæt på at drukne – og hvert år mister 60 mennesker livet i drukneulykker.

“Det er skræmmende tal, men jo bedre vi bliver til at svømme og færdes i vandet, jo mere trygge bliver vi – og jo sjovere bliver sommeren ved stranden eller i svømmepølen.”

Hele familien kan være med

Universet er ikke kun for børn – unge og voksne kan også have stor gavn af at prøve de forskellige øvelser.

På tårnet finder du fem simple øvelser med små piktogrammer, der guider dig gennem aktiviteter som at dykke efter en bjergedukke, hoppe i vandet med en redningsvest eller holde balancen på et rescue board.

Det hele handler om at blive mere fortrolig med vandet – og det bedste er, at det føles som ren og skær leg!

Du kender dem fra de danske strande: Nu kan du selv lege og lære livredning i TrygFondens tårne
Leg og Lær livredning med TrygFonden. Foto: PR

En bedre svømmer får flere gode oplevelser

Mange, der ikke er trygge ved vand, ender ofte med at sige nej til fede oplevelser – en tur i svømmehallen, en stranddag med vennerne eller at prøve sjove aktiviteter på vandet, såsom paddleboarding.

Og hvis du en dag ender i en uventet situation i vandet, kan panik være farligere end selve vandet.

Derfor er det en gave at blive bedre til at begå sig i vand – for jo mere sikker du føler dig i vandet, jo flere eventyr venter dig.

“Hvis du har gode færdigheder og kan få vandglæde i trygge rammer, kan du få super gode oplevelser,” siger René.

“Men dem, der ikke føler sig trygge, går ofte glip af en masse sjove aktiviteter, fordi de siger nej til dem. Vi vil gerne ændre det ved at give folk mulighed for at øve sig og få bedre vandfærdigheder i svømmehallen.”

Du kender dem fra de danske strande: Nu kan du selv lege og lære livredning i TrygFondens tårne
Leg og Lær livredning med TrygFonden. Foto: PR

Find dit nærmeste livreddertårn

TrygFonden har allerede opsat livreddertårne i 72 svømmehaller landet over, og flere kommer til.

Næste gang du er i svømmehallen, så hold øje med det ikoniske tårn og husk: “Du må godt!”

Alt udstyret er der for, at du kan bruge det.

Find din nærmeste svømmehal med et livreddertårn her

Skal du have inspiration til flere sjove og sikre måder at nyde vandet på?

Så tjek Respekt for Vand ud på www.respektforvand.dk og bliv klogere på, hvordan du og din familie kan blive endnu mere trygge i vandet.

Hvad: Leg og Lær livredning med TrygFonden
Hvor: Du finder livreddertårnene i 72 svømmehaller landet over. Find dit nærmeste Leg og Lær Livredningstårn her.
Hvornår: Livreddertårnene kan benyttes inden for svømmehallernes åbningstid

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.