Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Nordjyllands Politi efterlyser vidner: Skud affyret fra bil

Af Emil Kjær Jørgensen

Klokken 01.31 i nat rykkede Nordjyllands Politi massivt ud til Hobrovej mellem krydset Ny Nibevej-Hobrovej og Stationsmestervej i Aalborg, da de havde fået en anmeldelse om, at der var affyret tre skud fra en bil.

Det skriver NORDJYSKE.

Skuddene var ifølge vidnet affyret fra en sort personbil (formentlig af mærket Mercedes) ud for Herman Bangs Vej i Skalborg.

“Vores undersøgelser på stedet – blandt andet med hunde – betød, at vi har fundet fem-seks afskudte løsskydningspatroner – altså ikke skarpe skud. Der er formentlig tale om, at gerningsmændene har skudt ud gennem vinduet på bilen med en startpistol eller en signalpistol,” fortæller vagtchef Karsten Højrup Kristensen til NORDJYSKE.

Hvis man har oplysninger i sagen skal man kontakte politiet på 114.

… opdateres

Del artikel


 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.