Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Udsender varsel: Nordjylland kan blive hårdt ramt af store mængder regn

Arkivfoto
Arkivfoto

Det er ikke mere end en uge siden, at store dele af landet var ramt af stormflod og oversvømmelser flere steder.

Nu advarer DMI om, at det kan ske igen, og denne gang tyder det på, at Nordjylland bliver hårdt ramt.

Der er i hvert fald store mængder nedbør på vej mod det meste af Jylland, hvor det altså vil regne massivt i blandt andet Aalborg-området.

DMI’s varsel gælder fra lørdag midnat og så et døgn frem.

Risiko for lokale oversvømmelser

Prognosen tyder på, at natten til søndag, søndag morgen og søndag formiddag bliver værst i det nordjyske.

“Den seneste tids nedbør har givet høj vandstand i mange af de danske vandløb, og kombineret med weekendens nedbør kan der komme øget vandstand og risiko for lokale oversvømmelser. 

Vi følger situationen,” lyder det fra DMIs vagtchef Hans Peter Wandler.

“Sammenlagt kan der i perioden fra natten til søndag og frem til natten til mandag falde mere end 30 mm regn over Vest- og Nordjylland.

Derfor har vi et DMI risiko ude for kraftig regn for det område,” forklarer han.

Her kan du se, hvordan DMI’s varsel præcist dækker.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.