Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Politiet afspærrer stort område: Mulig mine fundet på Løkken Strand

image-743-1024x683
Arkivfoto Presse-fotos.dk

Der er her til aften fundet en mulig mine på stranden ved 9480 løkken.

Det skriver Nordjyllands Politi onsdag aften.

“Vi har flere patruljevogne på stedet, vi beder offentligheden om at efterkomme de retningslinier, som Politiet måtte udstede på stedet samt de afstandsmarkeringer som netop nu opsættes,” lyder meldingen.

Fyldt med gæster

Sommerferien er i fuld gang for mange, og stranden på Løkken er onsdag aften fyldt med gæster.

Rigtig mange fra Aalborg og fra øvrige Nordjylland gæster Løkken i disse uger.

Nordjyllands Politi oplyser, at området må forventes spærret resten af aftenen og muligvis også natten.

“Vi henstiller desuden til at badende gæster, sejlere og surfere respekterer en sikkerhedsafstand på 200 meter til vands ved Ndr strandvej,” skriver politiet.

TV 2 Nord har talt med vagtchefen ved Nordjyllands Politi.

Han forklarer, at det er en tysk turist, der har fundet genstanden.

Han tog billeder af den og kontaktede politiet, der straks tog fat i Ammunitionsrydningstjenesten (EOD).

EOD har ud fra billeder vurderet, at der med stor sandsynlighed er tale om en mine, som sikkert stammer fra anden verdenskrig.

Der er nu et hold på vej fra Sjælland, og derfor kan det tage noget tid endnu.

Opdateres

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.