Stor overraskelse: Statsministeren bruger valgdagen i Aalborg
Selvom valgstederne allerede har haft åbent i knap seks timer, og mange aalborgensere formentlig allerede har lagt deres stemme, er det ikke alle, der har lænet sig tilbage og ladet slaget gå sin gang.
I midtbyen er der fortsat aktivitet, og repræsentanter for flere partier forsøger løbende at komme i kontakt med de vælgere, der bevæger sig gennem byen på vej til og fra valgstederne.
Læs også: Menneskene bag krydset: Her er dine lokale folketingskandidater På Nytorv har Socialdemokratiet været til stede i flere timer og har blandt andet uddelt skohorn, kaffe og træstammer til dem, der kiggede forbi.
Foruden uddelingen har kampagnefolkene talt med interesserede borgere om både lokale og nationale emner, mens folk er kommet og gået over pladsen.
Overraskelse på Nytorv
Her omkring klokken 13.30 ankom der dog en overraskelse til Nytorv.
En rød bus kørte ind mod torvet, og kort efter trådte statsministeren ud og gjorde holdt i Aalborg.

Det fik både forbipasserende til at standse op og flere partifæller til at samle sig på pladsen, hvor der blev givet hånd, taget billeder og udvekslet korte bemærkninger, inden statsministeren igen fortsatte videre i den røde bus.
Om Mette Frederiksen fortsat er Danmarks statsminister efter i dag, må tiden vise.
Sådan brugte Mette Frederiksen dagen i Aalborg
- Besøg på Techcollege på Øster Uttrup Vej
- Kaffe og kage i DUI Huset med Landsorganisationen for Grønlændere i Danmark – i selskab med Flemming Møller Mortensen og borgmester Lasse Frimand Jensen.
- Roseuddeling på Nytorv