Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Solgt i hele Danmark: Mayonnaise tilbagekaldes af supermarked

Af Redaktionen
Arkivfoto
Arkivfoto

Har du købt mayonnaise for nyligt, er det en god idé, at tjekke hvem producenten er.

Supermarkedskæden Lidl har udsendt en pressemeddelelse, hvor de tilbagekalder Kania Mayonnaise.

Mayonnaisen købes i en 400 g. beholder.

Solgt i hele Danmark: Mayonnaise tilbagekaldes af supermarked
Den pågældende mayonnaise. Foto: Lidl

Den har en bedst før-dato på den 27.02.2024 og tilbagekaldes med følgende begrundelse:

“Mælkesyrebakterier er ikke sundhedsskadeligt, men medfører, at produktet ændrer smag og konsistens, som gør produktet uegnet til konsum,” skriver Lidl.

Produktet bør kasseres eller leveres tilbage til nærmeste Lidl-butik, hvor beløbet refunderes også uden forevisning af kassebon, forklarer de yderligere.

Produktet har været solgt i alle Lidl-butikker i hele Danmark.

Del artikel


 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.