Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Giv legetøjet videre: Mæglerhuset indsamler brugt legetøj til udsatte børn

Kids_Coolshop_Aalborg-scaled-e1763275115928-1024x614

I år gentager den nordjyske ejendomsmægler Mæglerhuset sit samarbejde med Julehjælpen, som hjælper udsatte familier med at skabe en god jul for deres børn.

I hele november kan man derfor aflevere nyt eller brugt legetøj i en af Mæglerhusets 11 butikker rundt om i Nordjylland. Legetøjet skal blot være i god stand – uden defekter – så det kan bringe glæde hos et barn juleaften.

Sidste gang samarbejdet fandt sted i 2022, blev der samlet store mængder legetøj ind fra mange gavmilde nordjyder.

”Vi har mærket, hvor stor forskel det gør, når nordjyderne står sammen. Det handler om at give videre – og om at give børn en jul, de husker med glæde,” siger Simon Rye, indehaver af Mæglerhuset.

Indkøbsvogne fyldt med legetøj

Julehjælpen er en landsdækkende organisation, der siden 2007 har hjulpet tusindvis af børnefamilier i Danmark.

Organisationen drives af frivillige og har ét klart formål: at sikre, at ingen børn skal sidde uden gaver eller juleglæde den 24. december.

Som en del af årets indsamling har Kids Coolshop Aalborg valgt at donere en flot portion legetøj til formålet. Og da Mæglerhusets indehavere, Simon Rye og Thomas Skifter, lagde vejen forbi legetøjsbutikken i City Syd, stod butikschef Louise klar til at tage imod dem med indkøbsvognen fyldt med gaver.

Samtidig benyttede Simon og Thomas besøget til også selv at bidrage til indsamlingen ved at købe ekstra legetøj i butikken.

”Vi kan ikke løse alle problemer, men vi kan gøre noget. Og det gør vi gerne – for det er trods alt det, julen handler om,” tilføjer Thomas Skifter fra Mæglerhuset.

Alle dem, der har lyst til at bidrage, kan aflevere legetøj i Mæglerhusets butikker i Aalborg, Nørresundby, Brønderslev, Vrå, Aabybro, Løkken, Dronninglund, Sæby, Frederikshavn, Løgstør eller Fjerritslev.

Her er adresserne på Mæglerhusets butikker i nærheden af Aalborg:

Aalborg: Vesterbro 48, 9000 Aalborg

Nørresundby: Østerbrogade 2, 9400 Nørresundby

Alt legetøj videregives til Julehjælpen, som sørger for, at det når frem til de familier, der har brug for det.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.