Månedsprognosen er landet: Orkan-rester og lune temperaturer på vej

DMI har netop offentliggjort sin månedsprognose.
Og den byder på lidt af hvert.
“Den kommende måned ser ud til at byde på både perioder med højtryk, sol og pæne sensommertemperaturer og perioder med lavtryk eller fronter, regn, byger og blæst,” skriver DMI om prognosen, der omfatter perioden fra 25. august til 30. september.
De spår om sol og pæne temperaturer i sidste måned af august, inden september starter mere ustadigt.
25.-31. august: Sol i starten – så driller tropisk orkan
Temperaturen ser samlet set ud til at ende omkring eller noget over normalen med ret høje dagtemperaturer og flere ret kølige nætter.
Mere præcist forventer DMI, at dagtemperaturen ligger sig mellem 17 og 24 grader – det bliver varmest midt på ugen.
I slutningen af ugen ser fronter med regn og byger ud til at bevæge sig frem til Danmark fra sydvest.
Fronterne kan være udløbere fra en tidligere tropisk orkan, Hurricane Erin.
Ugens nedbør kommer til at ligge lidt eller noget under det normale. Formentlig mellem 5 og 15 millimeter – lokale byger sidst på ugen kan dog give et andet udfald.
Læs også: Inspireret af Nordkraft: Aalborg Håndbold præsenterer nye trøjer 1.-7. september: Orkan-efterdønninger giver regn og blæst
Efterdønningerne fra orkanen Erin trækker ustadigt vejr med sig i hele uge 36: Mange skyer og perioder med regn og byger og måske indimellem ret blæsende.
Temperaturen ser samlet set ud til at ende omkring normalen for årstiden. Det betyder dagtemperaturer mellem 14 og 19 grader.
Med 15-30 millimeters nedbør bliver ugen formentlig lidt eller noget vådere end normalen.
8.-14. september: Temperaturen stiger
Selvom prognoserne er usikre, kunne det tyde på, at der bliver bygget et højtryk op over Skandinavien.
Det vil give stabilt vejr og stigende temperaturer som godt kan ende noget over normalen. Dagtemperaturer mellem 15 og 21 grader, lyder det fra DMI.
Samtidig ventes nedbøren at lande lidt eller noget under normalen med 8-15 millimeter.
Resten af september
Det højtryk, som ser ud til at bygges op i nærheden af Danmark i løbet af uge 37, kan måske medføre stabilt og overvejende tørt vejr i begyndelsen af perioden, men efterhånden vil højtrykket sandsynligvis blive forskudt sydpå, og så vil lavtryksaktiviteten komme i gang.
Det vil give mere ustadigt vejr med perioder af blæst og passerende regn eller byger.
Temperaturen ser som helhed ud til at ende omkring den normale for årstiden med en ret varm indledning og køligere efterhånden.