Annonce
Tilmeld dig MigogAalborg Nyt

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få weekendguiden samt alle ugens populære nyheder direkte i din indboks.

Ved tilmelding til MigogAalborg Nyt accepterer du vores samtidig vores vilkår og betingelser for nyhedbrevet.

Luksustyve på tur: Unge mænd stjal for 3000 kr. i Aalborg-supermarked

Af Stine Kjølby Christensen
Foto: Presse-fotos.dk
Foto: Presse-fotos.dk

Onsdag aften den 23. august blev der pludselig sat fokus på butikstyverier i Aalborg, da lokale politipatruljer i løbet af aftenen blev lokale politipatruljer tilkaldt til to separate supermarkeder.

Først blev en 43-årig mand tilbageholdt af sikkerhedspersonale i et supermarked, da han blev opdaget med to flasker spiritus i sin besiddelse.

Manden forsøgte at undgå at betale ved kassen og blev efterfølgende sigtet for tyveri.

Stjal for 3000 kr.

Samtidig blev en anden politipatrulje sendt til et andet supermarked i byen, hvor to unge mænd blev taget på fersk gerning i at forsøge at stjæle luksusvarer til en samlet værdi af næsten 3.000 kroner.

Der var tale om varer som champagne, vin og cognac.

De unge mænd, begge bosiddende i Hanstholm, blev øjeblikkeligt sigtet og kom altså ikke fra supermarkedet med varerne.

Del artikel

Andre læser også